Příroda je moudrá, nevyzpytatelná, milosrdná, krutá, spravedlivá, bohatá a tvořivá. Proto je tak krásná a nepoznatelná, a proto v ní člověk nikdy na všechny otázky odpověď nenajde. (Vladimír Hůna)


Novinky:

  • Jsem pořád naživu!
  • Od nynějška mám profil i na Facebooku

Jak jsem potkala jedovaté houby (aniž jsem to tušila)

14. října 2010 v 1:19 | Lesní želva |  Mezi kmeny, mezi stonky
Jak už je u mě dobrým zvykem, vždycky ke všemu přijdu jak slepá k houslím. O víkendu jsem byla na houbách, a cestou si dělala fotodokumentaci (rozuměj, učila jsem se fotit s půjčeným foťákem) všech hub, co mi přišly zajímavé, a doma při identifikaci jsem se pak nestačila divit.

První úlovek byl Pestřec obecný, který mi zprvu připadal pouze jako přestárlá pýchavka. Při bližším zkoumání a rozkrojení už jsem si ale jistá nebyla. Sice s sebou tahám malý kapesní atlas, ale že se jedná v podstatě o jedovatou houbu, jsem si přečetla až doma. Takže až potkáte kulatou houbu, přisedlou k borovici nebo modřínu s rozpraskaným povrchem, nechte ji být, je při větším množství jedovatá (ale dřív se s ní léčilo a používala se jako koření)

Pestřec obecný


Mimochodem, čepel opinelu na fotce dole má 8 centimetrů. Musím říct, že zrovna tenhle exemplář byl docela přestárlý, protože výtrusy byly mírně plesnivé, a krom obvyklé houbové vůně zaváněly i hnilobou… nic, na co bych měla chuť. (ostatně, když je "pýchavka" a jiné prašné houby už plná výtrusů, je poživatelná jen skutečně težko)

Pestřec obecný-řez


No a druhou hvězdou dne byla Závojenka olovová, která mi byla povědomá už v lese při focení, ale ani za boha a všechny svaté jsem jí nemohla přijít na jméno. Kdybych věděla, že způsobuje i smrtelné otravy, asi bych si jednu z trsu nervala tak ochotně. Způsobuje prudkou toxikaci organismu, která se projevuje křečemi, zvracením a nevolností už hodinu po požití.

závojenka olovová


Co se týče velikosti, docela se to různí, klobouk může mít průměr mezi 6 - 20 centimetry a vysoká může být až 10 cm. Mimochodem, je poměrně vzácná, v ČR roste jen na jižní Moravě (heč), a já jsem jich několik našla hned u cesty. Jo, a abyste si nemysleli, domů jsem si odnesla bedly a pýchavky obecné, byly moc dobré. Co nepoznám hned, to radši nesbírám. ;-)

závojenky


Zdroje:
http://houby.atlasrostlin.cz/zavojenka-olovova
http://houby.atlasroZdroje:stlin.cz/pestrec-obecny
 


Komentáře

1 svob.forest gump | E-mail | 15. září 2012 v 16:43 | Reagovat

Dalsi zajimavy clanek mila zelvo,zkus jeste nektere druhy pavucince,treba sametovy ,plysovy.Zakernejsi nezli mochomurky.Intoxikace se zpravidla projevuje po nekolika dnech,a zasahuje ledviny,jatra a posleze postupuje dal.V zavislosti na mnozstvi zpusobuje tezke otravy,kdyz prezijes,mas stesti.A maly bonus,toxin,ktery zpusobuje smrt,nelze v tele najit,proto je houba velmi velmi zakerna.Setkal jsem se s ni jako mal,otec je mykolog.Vseobecne ale,jak se pravi,co neznam,bezpecne nepoznam,nesbiram

2 Lesní Želva | 17. září 2012 v 23:02 | Reagovat

Díky, ale otravy houbami nejsou můj koníček. Je to na mě moc adrenalinu :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

***

Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod.

Lesní želva


2010-2015