Příroda je moudrá, nevyzpytatelná, milosrdná, krutá, spravedlivá, bohatá a tvořivá. Proto je tak krásná a nepoznatelná, a proto v ní člověk nikdy na všechny otázky odpověď nenajde. (Vladimír Hůna)


Novinky:

Facebookové stránky Lesní želvy byly po anonymním nahlášení mého profilu ze strany FB zablokovány a nebudu je tedy dále aktualizovat. Místo toho se můžete těšit na chystanou prezentaci na Instagramu ;-)

Není spork jako spork

12. listopadu 2010 v 22:28 | Lesní želva |  Vybavení
Trošku jsem dosud na rubriku "vybavení" dlabala, a tak nastává čas to napravit. Po nožích se budu věnovat další součásti příboru, tedy "sporku."
Co to slovo, proboha, znamená? Není to nic jiného, než spojení anglických výrazů "spoon" (lžička), "fork" (vidlička) a také dost možná "knife" (nůž). A proč? Jednoduše protože složenina spork naprosto odpovídá tomu, jak tento příbor vypadá. Je to vidlička spojená se lžičkou, přičemž jedna vidličková hrana bývá zkosená a ozubená jako nůž. Základní výhoda tohoto podivuhodného nástroje tedy vyplývá z jeho kompaktnosti. Nezabírá příliš mnoho místa (vlastně skoro žádné) a také nic moc neváží.

Jako všechno má ale i svoje mouchy - prostě musíte jíst jenom jednou rukou, a rozmyslet si, kterým koncem (jinak se umažete), mimoto jako všechny kompromisy neskýtá pohodlí předlohy - plnohodnotné vidličky či lžíce.

Samozřejmě že spork je také z velké části výplodem snahy o "další nepostradatelnou nezbytnost," kterou prostě musíte ve svém batohu mít, jinak nejste úplně in, outdoor a survival. (!) Nicméně funkčnost a praktičnost mu do jistých situací upřít nelze.

Mýma rukama prošly výrobky firem Ligt My Fire a Primus, tudíž se budu věnovat těmto.

Ligt My Fire Spork:

 • Teplu odolný materiál
 • Nepoškozuje teflon
 • Smí se mýt v myčce
 • Extrémně odolný plast / titan
 • Dostupnost v několika velikostech
 • Hmotnost: 9 g (spork O)
 • Délka 17 cm (spork O)
 • Design by Joachim Nordwall
 • Made in Sweden
 • Orientační cena: 59 Kč
LMF 1
LMF2
LMF
Ligt My Fire spork nosím už asi rok všude možně, krom obligátních výletů do přírody je trvalou součástí mé krosny, ať už jedu kamkoliv. Spork je esovitě prohnutý, na jedné straně je lžička (o objemu cca 2 - 3 kávových), na druhé široká vidlička s "dezertním" ozubeným ostřím. Vyrábí se v několika velikostech a mnoha barvách, v mém případě se jedná o základní verzi plastového Spork O. Příbor je ohebný, ale ne natolik, aby to bylo nepříjemné. Pokud používáte zrovna vidličku, oblouček lžíce vám tvoří příjemnou opěrku dlaně. Krom nabodávání a v omezené míře též řezání (spíš cupování, pokud se jedná o maso) je skvěle použitelná jako mazací nástroj na paštiky, másla či marmelády, což pokládám za jednu z nejlepších vlastností tohoto nástroje - kdo by si chtěl špinit úzkou čepel švýcaráku, když jiný nůž u sebe nemá? Lžíce je též dobře použitelná, ačkoliv zde už není ergonomie natolik dokonalá jako u opačného konce. Samozřejmě je limitována svým objemem, ale nouzově to myslím stačí. Tento "problém" lze také vyřešit koupí většího sporku, ovšem na úkor skladnosti. K outdoorovému očištění příboru po jídle stačí vlhčený papírový kapesník, potraviny se k plastu téměř nelepí, a díky širokým zubům u vidličky se ani není třeba obávat složitého špárání zbytků z mezer.

Skladování lze řešit pytlíčkem se zdrhovadlem, popřípadě je možno uložit přímo do trojúhelníkové jídelní sady Ligt My Fire, pokud ji vlastníte.

Spork Primus:

 • 12 g
 • PC plast
 • Možnost rozložit na dvě části
 • Kompaktnost - možnost složení
 • Made in Sweden
 • Orientační cena: 64 Kč
Spork primus


Nástroj od Primusu sice nevlastním, ale nedávno jsem ho darovala, a několik dní potom jsem měla šanci ho poněkud sledovat a mírně otestovat, takže v této části recenze nepůjde o výsledky dlouhodobého používání.
Na rozdíl výrobku od konkurence je tento příbor skládací, po složení vidlička zakřivením zapadá do lžíce, čímž je velmi kompaktní, doslova kapesní. Tímto také vzniká výhoda pro skladování - vejde se opravdu do jakéhokoliv ešusu. Skladnost je ovšem vyvážena pro mě poněkud diskutabilní životností pantu, který je řešen klasickou zaskakovací oskou - což znamená, že pokud se zlomí, získáte dvojdílný příbor.
Pokud vím, vyrábí se pouze jedna velikost ve třech barvách, černé, červené a šedé.  Další odlišností od předchozího je řešení ergonomie, která je o něco lepší než u Light My Fire. Navazující obloučky totiž znamenají, že oporu v dlani budete mít pokaždé, bez ohledu na to, který konec sporku právě používáte. Lžíce má téměř klasický objem jako polévková, což určitě s povděkem budou kvitovat všichni s láskou k pohodlí. S trochou sebezapření můžete vyboulenou stranu též používat k mazání, ale subjektivně je pro mě lepší konkurenční vidlička, viz výše. Vidlička na sporku od Primusu je též klasické příborové velikosti, vlastně by se dalo říci, že tento výrobek je pouhé spojení obyčejného příboru ohýbacím pantem (tedy na design si nehraje). Bohužel, dlouhé plastové trny ve mně úplně nevzbuzují důvěru, a asi bych měla strach z jejich vylamování. Jedna strana vidličky je též ozubená, ale není rozšířená, takže na praktické užití to moc nevypadá, ale kdo ví.

Celkově bych řekla, že zatímco spork od LMF je pro "hardcore" zádveřáky, Primus je spíš komfortní variantou skladného příboru pro běžnou populaci, vyrážící do divočiny jednou za čas.

svačinka


Technické info:

Zdroje obrázků:
Primus:
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

***


Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod.

Lesní želva


2010-2019