Příroda je moudrá, nevyzpytatelná, milosrdná, krutá, spravedlivá, bohatá a tvořivá. Proto je tak krásná a nepoznatelná, a proto v ní člověk nikdy na všechny otázky odpověď nenajde. (Vladimír Hůna)


Novinky:

  • Jsem pořád naživu!
  • Od nynějška mám profil i na Facebooku

Znovu na houbách: Ohňovec obecný a Síťkovec dubový

17. listopadu 2010 v 20:00 | Lesní želva |  Mezi kmeny, mezi stonky
Mezi Děhylovem a Jilešovicemi jsem nebyla pouze na lovu fotek, ale taky na lovu dřevokazných hub.
A že jich rostlo! Podzimní období je fajn už jenom proto, že je na choroše na kmenech pěkně vidět. A tak vám, milí čtenáři, mohu opět předložit nějaké ty pseudopřírodovědecké vědomosti.

Ohňovec obecný /Phellinus igniarius/ - macek na hrázi


Ohňovec Phellinus igniarius (L.) Quél.
a ještě jeden ohňovec Phellinus igniarius (L.) Quél.


Předem musím říci, že exemplář, který jsem našla, je opravdu macek. Jako měřítko pro představu může sloužit můj palec, který má od prvního kloubu po špičku 5,5 cm. Plodnice tohoto choroše ovšem dosahují velikosti až 30 cm! Hned vzápětí je ovšem potřeba dodat, že tato houba je skutečně dřevokazná v pravém slova smyslu, protože ten dub, na kterém roste, docela jistě zahubí, způsobuje bílou vláknitou hnilobu. Dřevo časem zkřehne natolik, že se bude snadno lámat ve větru.
Ohňovec obecný napadá stromy přes rány ve dřevě, pahýly větví či mrazové trhliny. Plodnice mohou být malé i velké, nejmenší okolo 5 cm. Klobouk je klenutý, polokruhovitý až kopytovitý s trojúhelníkovým průřezem. Okraj klobouku je tupý a tlustý, světlý. Zbytek je podle stáří vrstev šedavý až hnědý. Dužina je tabákově hnědá, póry také. Plodnice jsou tvrdé a na kmeni zůstávají přirostlé několik let, kdy se neustále zvětšují; klobouk může být velmi nepravidelný podle toho, jaký tvar má prostor, kde roste.
Co se týče praktického využití, už název vypovídá, že z jeho dužiny lze získat troud.

Tento dřevu nebezpečný choroš se objevuje od jara do podzimu od nížin do hor, zpravidla na listnatých stromech. Uvádějí se zejména vrby, jeřáby, topoly, břízy, habry a buky. Vzácněji též napadá jabloně.

zřejmě PHELLINUS ROBUSTUS (P. Karst.) Bourdot et Galzin, ohňovec mohutný - příbuzný


Elegán Síťkovec dubový /Daedaela quercina (L.) Pers./

Síťkovec dubový
Vyfotit tuto milou skupinku klobouků byla docela fuška, slunko zapadalo, kmen ve svahu, majitelka pozemku na dohled, hrůza. Ani měřítko jsem nestihla dodat. :D Nehledě na to, že jsem nevyfotila hlavní znak této nádherné houby, totiž krajkované rourky naspodu plodnice. Mohu to alespoň ilustrovat na jiné fotce z letošního jara… bohužel z mobilu, ale pro představu snad bude stačit:

krajky
Stejně jako ohňovec je dřevokazný, mycelium způsobuje intenzivní červenohnědou hnilobu dubového dřeva, zvláště ve vlhkém prostředí. Do stromu se též dostává přes zranění kmene či větví, nutno ovšem dodat, že v obecném měřítku není tolik nebezpečný jako kolega výše. Mimo to Síťkovec roste hlavně na dubových kmenech a pařezech již odumřelých.
Klobouky rostoucí zpravidla ve shlucích jsou bokem přisedlé, ledvinité, 5 - 15 (30) cm velké (ty na vrchním obrázku měly tak okolo 8 a víc cm), barvy bledě okrové, okrově šedé až korkově hnědé, ve stáří šedohnědé až černé. Klobouky jsou ploché, někdy mírně hrbolkaté a naznačeně rýhované, v mládí mohou být pýřité, později lysé. Plodnice s věkem tvrdne. Charakteristické póry jsou široké, labyrintické či síťovitě protáhlé, zbarveny mohou být od bledě dřevovitě hnědé po okrovou. Klobouky na kmenech vydrží řadu let.
Síťovec dubový, jak už napovídá název, roste zejména charakteristicky na dubech (Quercus), a to hlavně od léta do podzimu. Na jiných listnáčích se objevuje velmi zřídka. Někdy bývá se stavebním dřevem zatahován i do domů, což může vyvolat velké problémy. Mimo to parazituje i na železničních pražcích (nikoliv těch betonových). Je nejedlá. Vyskytuje se v nížinách.

Tuto houbu si lze poplést třeba s outkovkou načervenalou nebo hrbatou, ale při trošce pozorování je lze odlišit.


Zdroje:

BALABÁN, Karel - KOTLABA, František. Atlas dřevokazných hub. 1. Vyd. Praha : Státní zemědělské nakladatelství, 1970. s. 80 - 81, 96 - 97.
http://ohoubach.blogspot.com/2008/02/igniarius3.html
http://ohoubach.blogspot.com/2007/11/daedalea-quercina_27.html 


Komentáře

1 fixable | Web | 8. září 2016 v 15:55 | Reagovat

online pujcka pred výplatou jihlava O_O

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

***

Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod.

Lesní želva


2010-2015