Příroda je moudrá, nevyzpytatelná, milosrdná, krutá, spravedlivá, bohatá a tvořivá. Proto je tak krásná a nepoznatelná, a proto v ní člověk nikdy na všechny otázky odpověď nenajde. (Vladimír Hůna)


Novinky:

Facebookové stránky Lesní želvy byly po anonymním nahlášení mého profilu ze strany FB zablokovány a nebudu je tedy dále aktualizovat. Místo toho se můžete těšit na chystanou prezentaci na Instagramu ;-)

Bájný vrch Náklo

1. ledna 2011 v 14:17 | Lesní želva |  Reporty
Říká se - "Jak na Nový rok, tak po celý rok," ale co když si túru dáme na Silvestra?

A tak jsem se s rodinkou vypravila na bájné Náklo, vrch mezi obcemi Ratíškovice, Milotice a Vacenovice. Proč bájné? Protože podle satelitních snímků a sporých vykopávek jistě víme, že se tu okolo 8. stol. n.l. tavila ruda a existovalo tu Slovanské (před tím možná i předslovanské) obyvatelstvo, stejně jako na nedaleké lokalitě Růdník. Jisté teorie sem ovšem kladou lokaci té "nevýslovné pevnosti Rastislavovy" a místo posledního odpočinku biskupa Metoděje, město Veligrad. (Ne TEN Velehrad v okr. Uherské Hradiště, to je zas jinde) Ovšem jiná teorie tvrdí, že Veligrad se nacházel spíš někde u obce Modrá (též u Uh. Hr.) - dnes je tam archeoskanzen.

O podrobné historii se rozepisuje informační tabule přímo na kopci, tak aspoň ilustrační obrázky:

Propast Nákla, možný areál Veligradu
Letecký pohled na půdorysy pecí

Na Nákle tu Baťa těžil lignit, takže se zdejší profil krajiny oproti původnímu zřejmě změnil, v okolí jsou k nalezení bývalé důlní šachty. Dnes se zde už netěží. Kousek od lokality Náklo, směrem k Miloticím, se nachází přírodní rezervace "Horky," kde se endemicky vyskytuje květina hlaváček jarní. Zároveň je to zajímavá ukázka původní kulturní krajiny, starý zdivočelý ovocný sad, pastviny, remízky a ovčí salaš.

Vrba... momentálně bílá.


My jsme šli přes pole od Vacenovic, krajinu lemují vinohrady, pole, soukromé sady a záhumenka. Přímo na Nákle je pak areál sklepů Slavín, naproti na kopci pak Milotické Šidleny (můžete hádat, podle čeho je název). Bylo mrazivo, padala přimrzající mlha, bylo poměrně šero. Náklo sice není nikterak vysoké (okolí převyšuje cca o 60m, celkově 265 n.m.), ovšem vyfukuje tu. Pole jsou přetínaná častými remízky, krom neurčitelného křoví jsem poznala šípky, hlohy, brsleny, ořešáky, jabloně, možná pár zdivočelých hrušní. Krom toho se spoře objevují špendlíky, mirabelky a podobně plodící keře, které od sebe ale neumím rozeznat ani olistěné, natož tak v zimě.

..
Mlha přede mnou..
Lopuchová šošolka
Jižní Morava, ten subtropický ráj, přátelé...


Cesta příjemně ubíhá, za necelou třičtvrtěhodinu jsme nahoře. Svazek obcí Nový dvůr se postaral o vybudování jakéhosi poutního místa, krom infotabule a rekonstrukce tavících pecí tu byl vztyčen sloup s liliovým křížem a řezbovanými erby jednotlivých obcí regionu, u jehož paty poutníci skládají památné kameny z dalekých cest. Odpočinout si zde je možné v otevřeném altánku se zvoničkou. Celému areálu vévodí král Sámo v mírně nadživotní velikosti, vytesaný z pískovce místním umělcem. Během roku se zde konají různé kulturní akce družebního charakteru a mše pod širým nebem.

Ano, více než po tisíci letech toto prastaré místo žije dál.

Bájný vrch Náklo 265 m.n.m.
Král Sámo


Ještě bych mohla doplnit zajímavé čtení o Náklu, zdejší krajině a Velké Moravě:

  • http://cs.wikipedia.org/wiki/N%C3%A1klo_(vrch)
  • http://www.milotice.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=456&Itemid=69
  • http://www.vacenovice.cz/index.php?VypisKategorii=103
  • http://www.obeclubna.cz/index.php?nid=5408&lid=CZ&oid=2064011
 


Komentáře

1 airn | Web | 25. prosince 2017 v 0:50 | Reagovat

pujcka hned zlin ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

***


Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod.

Lesní želva


2010-2019