Příroda je moudrá, nevyzpytatelná, milosrdná, krutá, spravedlivá, bohatá a tvořivá. Proto je tak krásná a nepoznatelná, a proto v ní člověk nikdy na všechny otázky odpověď nenajde. (Vladimír Hůna)


Novinky:

  • Jsem pořád naživu!
  • Od nynějška mám profil i na Facebooku

Kapesní řetězová pilka z Ruska

14. května 2011 v 14:50 | Lesní želva |  Vybavení
Délka: 100 cm
Z toho řetěz: 71 cm
Hmotnost: 250g
Šířka řezu: 3,5 mm
Tvrdost: 40-45 HRC
Antikorozní úprava
Vhodné pro dřevo o vlhkosti 12-50%
Cena: od 450 Kč výš
Řetězovou pilku tvoří řetěz velmi podobný tomu z motorové pily, ovšem je snýtovaný tak, aby řez byl možný obousměrně. Konce jsou opatřeny oky, kterými se provlékají plastová madla, uchycená krátkou šňůrou přes liščí smyčku. Celý nástroj se skladuje a přenáší v malé obdélníkové krabičce, která se vejde i do opravdu malého batůžku a nebudí pozornost. Pozitivum vidím také v tom, že na rozdíl od sekery vydává o dost menší hluk, který je zvlášť v lese nežádoucí. Pokud je větrno, není slyšet téměř vůbec. Navíc i větší průměry kmínků zvládne bez úběru většího množství dřeva, než je šířka řezu, což mimo jiné znamená, že na místě zásahu zůstanou pouze piliny, a ukrytí stop po mé přítomnosti je mnohem snadnější.Jak se používá:

Řetěz se provlékne pod řezaným materiálem a střídavým taháním za madla směrem k sobě se provádí samotný řez. Musím dementovat tvrzení, že kmen o průměru 20 cm zvládne dřevorubec za 20 sekund - takového bych teda chtěla vidět, a hlavně jeho fyzičku, protože tento krám důkladně prověří celého člověka a hlavně svaly, o kterých dřív ani nevěděl, že je má. :D
Nástroj je velmi ohebný a řezat je možné i po obvodu materiálu, čímž se práce výrazně urychlí. Pozor se musí dát při ohybu proti nýtování, velká námaha by spoje pravděpodobně zničila.Řetězovku mám asi dva měsíce. Řezala jsem s ní laťky, větve různých průměrů a druhů i jeden starý jasanový kmen. Vhodná je skutečně na všechny druhy dřevin, nezáleží ani na tom, jestli je materiál suchý nebo mokrý. Řetěz je ovšem z uhlíkové oceli, takže doporučuji po práci očistit od pilin a vyvěsit, aby uschnul. Práce je poměrně pohodlná a rychlá, závisí ale na tom, jak velkou rychlost jste při řezání schopni vyvinout. Při práci obvykle stojím a řezaný kus mám podložený pod sebou, řetěz tahám k sobě. Je lepší držet větší úhel, pila se tak nezadrhává, ale na druhou stranu práce déle trvá, protože materiál ubírá jen z jedné strany. Negativum tohoto způsobu tkví v tom, že při delší námaze člověka začnou bolet záda. Řešením je si při práci na materiál kleknout a raději natáhnout ruce, ovšem to je řešení jen v případě opravdu velkých klád. Problémy nenastávají tehdy, pokud je potřeba uříznout dosud stojící kmen. Jen je potřeba si dát pozor, aby při řezání do řetězu nevnikla hlína nebo kamínky, které by jej mohly poškodit. (a následně na to, kam kmen bude padat, aby vás nepřizabil)
Pilka rozhodně není určena na přesnou práci, třeba při odebírání materiálu u vyřezávek, jejím polem působnosti je primárně dělení dřeva o jakémkoliv průměru a velikosti. Pokud člověk je schopen udržet směr řezu, může s ní oddělovat i malé dílky, přesto ale platí, že je to pila na kácení a porcování. Mimochodem, velký klad vidím v tom, že jí lze řezat i větve nad hlavou, různě ve svahu a i v málo přístupných místech. Prostě provléknete řetěz a taháte. A co je super, pila je i dvoumužná.Údržba:

Ta je v podstatě jednoduchá. Už jsem psala, že po řezání je dobré pilu obrat od pilin a někde vyvěsit, aby vyschnula. Jednou za čas ji očistím tvrdým kartáčkem na zuby pořádně a namočím do misky se lněným olejem, protože jiný nemám, ale lepší by bylo asi nějaké technické mazadlo, možná motorový olej (což teda není moc eko, ehmm!). Oproti běžné pile nebo skládacím je nutnost sem-tam řetěz nabrousit. Jestli je to výhoda nebo ne, posuďte sami, ale pro běžnou zavírací pilku je otupení konec existence, naproti tomu tady se nic neděje.


Řetěz buď lze nechat nabrousit v servisu pro motorové pily (a upozornit na to, že ozubení je řazené správně a jiná specifika pily - náhoda je blbec) nebo stačí v železářství koupit malý trojhranný pilník na pily (tak se jmenuje) a zkusit to ručně. Chce to hodně trpělivosti a cit pro držení úhlu, trvá to dlouho. Z vlastní zkušenosti doporučuju si na přebrušování navléct pracovní oblečení nebo zástěru, člověk je po chvíli špinavý od mastnoty až za ušima. Na nabroušenou pilu je pak potřeba dávat obzvlášť pozor, o ostré zuby se člověk velmi snadno pořeže (stačí trocha "šikovnosti").


Kapesní řetězovka pochází z Ruska, kde ji pro ženisty vyrábí firma Splav. Existují i řetězové pilky od jiných výrobců, např. MFH nebo kopie z Číny, ale kvalita zpracování a materiálů je neporovnatelná. Já jsem si pořídila tuto, odhodlána kladnými recenzemi uživatelů z Knifu, a nelituji. Zatím ji mám necelého čtvrt roku, a dosud jsem částečně brousila jen jednou. Díky své skladnosti a relativně malé váze bude pravidelnou součástí zavazadla na všechny táboráky a venkovní akce.


****
Foto po roce sporadického užívání:
 


Komentáře

1 Prokop Koleno | 15. května 2011 v 0:00 | Reagovat

Hezká recenze/návod. O koupi už jistou dobu uvažuji ale bojím se přelomení pilky při nešikovném zacházení. Navíc 450 Kč je můj týdenní příděl jídla :)

2 lesnizelva | 15. května 2011 v 0:22 | Reagovat

Pokud nebudeš řetěz páčit proti nýtování nebo ho násilím ohýbat v řezu, myslím, že je pevný dost, aby vydržel. Přece jen, je to kus ruského armádního vybavení, co podle pověsti vydrží všechno. ;)

3 David | E-mail | 3. června 2013 v 14:01 | Reagovat

[1]:Ahoj náhodou jsem tu narazil na tvou reakci ohledně pilky zkus se kouknout na tuhle je podstatně levnější a stejná.
Jen je to jiný výrobce a prodejce.
http://www.tvproducts.cz/cz/detail/flexi-pila
už jí mám přes rok a  dost často ji  bez problémů používám jinak údržba je podobná jako u předchozího typu.

4 Laďa | E-mail | 19. září 2013 v 10:51 | Reagovat

Ahoj
Pilka jak by vypadla z oka této: http://dx.com/p/outdoor-survival-portable-pocket-hand-saw-chain-black-orange-118088 a ta řeže už pár let dobře, na maličkosti stačí: http://dx.com/p/wilderness-survival-steel-wire-scroll-saw-70cm-full-length-56691 za těch šest desetikorun udělá dost práce

5 bobek | E-mail | 23. září 2013 v 13:01 | Reagovat

Ahoj, koukal jsem na video kde klučina kácí strom o průměru cca 30cm.
No trápil se s tím teda řádně.
Osobní zkušenost s ruskou pilkou nemám,ale pracuju s motorovýma pilama a vyrobil jsem si pilku z řetězu, jen jsem ho uprostřed snýtoval opačně,aby bylo možno řezat na obě strany.
Vyfotím a na vyžádání pošlu...
Jinak pěkný web...

6 Lesní Želva | 23. září 2013 v 21:51 | Reagovat

Ahoj Bobku, je fakt, že se s tím člověk pěkně namaká, ale je to hodně zajímavý kus výbavy, pokud se člověku nechce tahat s rámovkou. O možnosti si řetězovku vyrobit z řetězu motorovky jsem už slyšela, ale asi ne každý je schopen a ochoten něco takového zkusit.

A díky za pochvalu. :)

7 bobek | 24. září 2013 v 19:08 | Reagovat

[6]: Ahoj,
mám pokažený foťák až bude OK, tak to nafotím, natočím video a zjistím cenu hotového výrobku (materiál bez práce) a pokud bude zájem pár kusů jsem schopen vyrobit a zaslat...
Z broušením taky není problém...
kulatý pilník stojí 45,- a strojové broušení 50,-
Pochvalu jsis zasloužila...
Přečetl jsem to tady všechno za dva dny...
Mnoho zdaru do budoucna...

8 Lesní Želva | 24. září 2013 v 20:46 | Reagovat

Díky za ochotu, ale zájem nemám. Teďka většinou na všechno vytáhnu skládací Husqvarnu, a obchodník nejsem. Nicméně, kontakt jsi tu na sebe nechal, takže třeba se Ti někdo ozve.

9 mirek | E-mail | 15. března 2014 v 15:42 | Reagovat

Ahoj,kde si ji muzu objednat???

10 Lesní Želva | 16. března 2014 v 13:47 | Reagovat

Ahoj, já ji mám odsud:

http://www.kospo.cz/?87,kapesni-retezova-pila-obj.c.5112000

11 GeorgeGok | E-mail | 10. ledna 2017 v 13:36 | Reagovat

zb9149 http://via24ph.com viagra on line aw4353h

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

***

Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod.

Lesní želva


2010-2015