Příroda je moudrá, nevyzpytatelná, milosrdná, krutá, spravedlivá, bohatá a tvořivá. Proto je tak krásná a nepoznatelná, a proto v ní člověk nikdy na všechny otázky odpověď nenajde. (Vladimír Hůna)


Novinky:

Facebookové stránky Lesní želvy byly po anonymním nahlášení mého profilu ze strany FB zablokovány a nebudu je tedy dále aktualizovat. Místo toho se můžete těšit na chystanou prezentaci na Instagramu ;-)

Mora 511, seznamte se!

5. srpna 2011 v 23:59 | Lesní želva |  Vybavení
Celková délka: 210mm
Čepel: 95mm
Tloušťka čepele: 2mm
Materiál: Uhlíková ocel se severským "V" výbrusem, plast
Pozdro: Plast
Hmotnost: 75g

Nože Mora of Sweden jsou legendární. Jsou korunovanými králi zálesáckých nožů. Jsou levné, odolné a mají fantastickou výdrž. A taky pověst, která z nožů rychlé spotřeby určené dělníkům a řemeslníkům postavila firmě Erika Frosta pomník a slávu, díky které nyní marketing může pod značkou Mora prodávat sérii Bushcraft za nehorázné peníze.
A na začátku stála Mora 510. Levná čepel se severským ostřím s trnem zataveným v křiklavé plastové rukojeti, které estetika nic moc neříkala. Ale za v přepočtu nějakých 130 korun si každý mohl koupit neobyčejně kvalitní nůž. A když ho ztratil nebo zničil, za stejně malý peníz pořídil další. Ten nůž byl tak slavný, že se na zálesáckých a nožířských serverech vyrojily tisíce podomácku vyrobených variací se stejnou čepelí a stejným logem. Bohužel, obchod nikdy nespí, a tak v roce 2009 zazvonil zvonec, a linka kdesi ve Švédsku vyplivla poslední sérii, aby 510 uvolnila místo mnohem dražším nožům s přízviskem "buhcraft," a "triflex" ač ze stejné oceli, se stejně plastovými rukojetěmi a ve stejně plastových pouzdrech. Ray Mears, o kterém se často zmiňuji, nože Mora znal a propagoval, prodával je na svém e-shopu - díky jeho jménu vznikla ještě jedna limitovaná edice 510 pod jeho jménem a s jeho logem na čepeli. Pokud vím, před měsícem se v ČR prodal poslední dostupný kousek, o kterém se na knife.cz vědělo.

Tuhle historii píšu proto, že nástupcem Mory 510 pro mě a spousty dalších zálesáků po celém světě není ani tak série Bushcraft nebo Triflex, ale Mora 511. Je úplně stejná jako její předchůdce, stejně plastová a stejně jedovatá. Akorátže má záštitu, snad kvůli Američanům s levýma rukama, snad jen aby byla odlišná. Ale je stejně levná. A pro mě stejně úžasná, ačkoliv jsem Pětsetdesítku nikdy neměla v rukách. A taky je už stejně nedostatková, bohové-vědí-proč.

Mám ji právě dva týdny a už jsem toho s ní nařezala víc než dost, ten nůž je prostě prudce návykový, řezbářův sen. Možná jsem si měla koupit dvě. Oproti Linderu, kopii Mory Clipper (dnes Companion, inu, všecko se mění..) je trochu nevýhodou poměrně hladká rukojeť, ale jinak mi vcelku sedí. Mám totiž nevýhodu - jsem žena a mám malou dlaň, ve které sedí dokonale málokterý nůž, protože většina je určena pro ruce mužské, nejlépe všech velikostí.


Nůž přišel dokonale ostrý, papír řízl jedním tahem; věřím ale, že bych se s ním klidně oholila, kdybych snad chtěla. I teď je ještě pořád děsivě ostrý.
Nemůže to být recenze, snad malé představení, ale na dovolenou do Tater jsem si brala Pětsetjedenáctku a Švýcara. Zavírák jsem ani nevytáhla, jen jednou, když jsme promokli na kost a museli vše sušit.


Morák i přes subtilní 2mm ve hřbetu sekal desky a menší polínka na třísky do pece, nařezal příšerné množství chlupatých dřívek na podpal a ani se u toho nezadýchal. A pak celé hodiny vyřezával. Z březového čtvrtpolínka jsem vysekala a vyřezala obří lžíci. Řezala jsem jemně i silou, tahem i s razancí, hrotem a ostřím. Přežil to s třemi mikrozoubky a jednou otlačenou ploškou a získal si moje sympatie.

Myslím, že už chápu, proč jsou Mory tak legendární.Mohlo by vás zajímat:


***


Klíčová slova:
recenze Mora 511 - Mora of Sweden - severské nože - pracovní nůž - bushcraft nůž - zálesácký nůž
Mora 511 review - scandinavian knives - allround knife - bushcraft knife
 


Anketa

Z čeho čerpáte inspiraci pro bushcraft?

Z knížek 12.8% (49)
Z televize 7.1% (27)
Z videí uživatelů YouTube 14.1% (54)
Ze všeho 15.2% (58)
Od kamarádů 11.8% (45)
Všeobecně z internetu, z bushcraft fór atd. 39% (149)

Komentáře

1 Rafael Ingvis | 10. srpna 2011 v 22:27 | Reagovat

Tak 510 s RM podpisom si môžeš tiež skúsiť na zraze ;-D

2 lesnizelva | 13. srpna 2011 v 23:09 | Reagovat

[1]: Tož na to se těším! :D

3 RudyCross | E-mail | 15. března 2012 v 14:24 | Reagovat

Mory jsou jedny z nejlepších nožu na vyřezávání sám je taky dost často používám  taky jich ze pár vlastním 511 carbon stainless 2000 všechny super nože ...

4 Párek | E-mail | 18. listopadu 2012 v 22:07 | Reagovat

Na základě tvého článku jsem si objednal Moru 511. Předevčírem mi přišla. První sem si oholil předloktí a nakrájel a pořezal co mi přišlo pod ruku. Je neuvěřitelně ostrý a za ty prachy paráda. Jenom má na mou ruku malou rukojěeˇˇt a mapy vyrazily po prvním říznutí do jídla. Takže mu dám ještě šanci: Vyřežu s ním eifelovku 1:1 a pak napíšu recenzi. Díky za tip Želvi

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

***


Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod.

Lesní želva


2010-2019