Příroda je moudrá, nevyzpytatelná, milosrdná, krutá, spravedlivá, bohatá a tvořivá. Proto je tak krásná a nepoznatelná, a proto v ní člověk nikdy na všechny otázky odpověď nenajde. (Vladimír Hůna)


Novinky:

  • Jsem pořád naživu!
  • Od nynějška mám profil i na Facebooku

Lněná kúra a nový přírustek - Mora 120

2. září 2011 v 13:19 | Lesní želva |  Vybavení
Když zapátráte v nejnovější historii Želvy, jistě si povšimnete zápisu o srazu Bushcraft portálu na Záhorí. Moje veškeré vybavení tam dostalo dost zabrat, zejména pak spoon kniv a Opinel. Navíc k mým nožům přibyla ještě Mora 120, kterou jsem si na srazu od kamaráda půjčovala tak často, že mi ji nakonec věnoval (děkuju!).
Po příjezdu domů jsem se při pohledu na tři zmíněné kousky rozhodla, že nastal čas na léčebnou kúru, neboť Opinel a lyžičkář už měly rukojeti pěkně zaprasené, a Francouz navíc po pěti dnech venku trochu navlhl a špatně se otevíral. Mora 120 jako téměř nový nůž ještě impregnaci zřejmě nezažila, tak jsem se ji rozhodla k lázeňskému komandu přidat.Nejdřív bylo pochopitelně potřeba rukojeti ošmirglovat, vzala jsem to zrnitostí 180 (padly poslední zbytky) a 240. Jsou to všechno víceméně pracovní nože, a lesk dodá časté používání. Po odstranění starých nátěrů a zašlé špíny přišla na řadu vytoužená koupel. Lněný olej jsem rozehřála na nějakých 80°C ve vodní lázni, pak jsem tam šoupla nože. Po odstavení kastrol přišel ven na dvůr a nože v něm zůstaly téměř do zchladnutí. Pak jsem je napichala do špalku, aby dřevo nasálo i olej na povrchu. Procedura byla opakovakována ještě dvakrát, tentokrát ale za studena. Přebytečný olej jsem nakonec otřela ubrouskem a nože nechala pořádně vyschnout. U Opinelu bylo ještě potřeba vyčistit a rozchodit pojistku. Ať žije písek. :-/ Nože vypadají skoro jako nové. Upřímně doufám, že mastný film aspoň zas na rok uchrání trny obou mor v nezalitých rukojetích od koroze.
***
Mora 120 mi zatím dělá samou radost. Po napuštění olejem jsem ji ještě prohnala po jemné keramice a trošku upravila tvar hrotu do ostřejšího úhlu. Hned potom byla zapřažena do práce na nejnovější lžičce. Jak je vidět, čepel je velmi krátká (59mm), má severský výbrus (tedy rovný klín bez fasety) a je naražena na typickou oválnou rukojeť, jakou mají všechny řezbářské nože řady Mora Frosts. Ostří je laminované, což znamená, že tvrdý břit je vložen mezi dvě vrstvy měkčí oceli. Dohromady tvoří houževnatý celek, který velmi dobře drží ostrost.
K noži je dodáváno toulcové pouzdro z šedého plastu s průvlečkou na opasek a dírkou na knoflík s možností oboustranného vložení. Nůž v něm příliš pevně nedrží, a hlavně průvlečka je připojená přes jakýsi "pantík" (asi kvůli pohyblivosti na opasku), což dohromady nepůsobí moc spolehlivým dojmem, takže ho nejspíš vyměním za jiné; nejlépe kožené.


Nůž se velmi pohodlně drží, úchop poskytuje jistotu a komfort oválné rukojeti bez hran. Rukojeť je sice v univerzální velikosti pro všechny dlaně, ale přesto perfektně padne i do té mojí malé.
Díky krátké čepeli je možné nožem provádět ty nejjemnější práce, protože nikde nic nepřekáží a velmi dobře se ovládá. Hrotem je dokonce s velkou jistotou možno rýt, protože po uchopení čepele mezi dva prsty se vám ručka přesně opře mezi palec a ukazovák a nepřevažuje se; pracovat lze tedy s citem a relativně bez námahy. Je prostě předurčená pro jemné práce.
Velmi oceňuji přesnost a bezpečnost i při silovém řezání. Oproti Moře 511 mám skutečně pocit jistoty, že mi přečnívající část čepele nerozpáře ruku. (Což je oprávněná obava, protože tyto nože jsou příšerně ostré).
Myslím, že docela v pohodě by Stodvacítka zvládla i takové ty klasické tábornické disciplíny (nebo též na rybách), pokud by se člověk uskrovnil ze svých nároků na délku ostří, ale na tyto účely už mám nožů dost, takže u mě bude zastávat pozici především řemeslnou - vyřezávání, řezby drobných motivů, proutí, výrobky z březové kůry. Hodí se na to skvěle.
Závěrem musím říct, že lepší dárek k narozeninám jsem si představovat ani nemohla, takže ještě jednou velké díky dárci, že mi ji věnoval. :-)***


Klíčová slova:
recenze Mora 120 - Mora 511 - Mora of Sweden - severské nože - Opinel VRN°8 - řezbářský nůž - lyžičkář - lněný olej - impregnace dřevěných střenek
Mora 120 introducion - mora spoon knife - carving knife - scandinavian knives - linseed oil - impregnation of wooden handles
 


Anketa

Z čeho čerpáte inspiraci pro bushcraft?

Z knížek 12.5% (46)
Z televize 7.1% (26)
Z videí uživatelů YouTube 14.1% (52)
Ze všeho 15.8% (58)
Od kamarádů 11.7% (43)
Všeobecně z internetu, z bushcraft fór atd. 38.9% (143)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

***

Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod.

Lesní želva


2010-2015