Příroda je moudrá, nevyzpytatelná, milosrdná, krutá, spravedlivá, bohatá a tvořivá. Proto je tak krásná a nepoznatelná, a proto v ní člověk nikdy na všechny otázky odpověď nenajde. (Vladimír Hůna)

Omlouvte, prosím, momentální rozbitost vzhledu blogu. Na úpravě se pracuje. Děkuji za pochopení, Želva.

Probarvování ornamentů - dřevo

5. září 2011 v 16:29 | Lesní želva |  Návody
Pokusím se vám tu dnes zveřejnit návod na probarvení drobných ornamentů na dřevěných předmětech pomocí pasty z černých uhlíků. Zkoušela jsem několik variant, přičemž ta popisovaná mi přišla nejspolehlivější.


Potřebujeme: uhlíky z ohniště, lněný olej, nůž s ostrou špicí, sadu několika smirků různých gritů, papírové ubrousky, dva kelímky s širokým dnem, štěteček na pastu a štětec na olej, špejle na míchání, kartáček na zuby/ jiný kartáč

Postup:
1) Uhlíky dáme do nádobky a podrtíme je na dokonalý prach; kousky jsou nežádoucí. Následně po troškách přidáváme olej a za stálého míchání tvoříme pastu. Pasta nesmí být příliš suchá, ani příliš tekutá, prostě tak akorát, aby se v ní dal namáčet štětec, a zároveň měla stále pastovitou konzistenci.


2) Předmět, na který chceme aplikovat ornament si ošmirglujeme cca na 90% požadované jemnosti a lesku, na ukázkovém předmětu to bylo do gritu 240. Okartáčujeme piliny a prach.


3) Nakreslíme si tužkou linie a vyryjeme je hrotem. Lepší je předmět otáčet a pracovat pomalu. Po dokončení rýhy radši projeďte ještě jednou, aby se prohloubily a odstranily se případné otřepy. Pak vygumujte stopy po tužce. Znovu důkladně okartáčujeme, zvlášť důležité jsou rýhy, kam přijde barva.4) Teď teprve přišel čas na barvení. Namočeným štětcem důkladně projedeme všechny rýhy a zaneseme do nich dostatek pasty. Barvený povrch udržujeme vlhký, a pak rychle ubrouskem přebytečnou barvu setřeme. Čím lépe je rozleštěný povrch, tím lépe se přebytečná pasta stírá. Utíráme, dokud barví a dokud pasta není jen v drážkách.


5) Pokud je povrch zašedlý nebo něco ulpělo v pórech, přijde ke slovu znovu šmirgl. Tentokrát v další, jemnější zrnitosti, v mém pokusném případě grit 320. Leštíme, dokud se dřevo zpětně neprobarví, stále otíráme ubrouskem. Pokud v některé spáře barva nedrží, postup lokálně opakujeme. Pak předmět necháme zaschnout.


6) Po nějakých 10-20 minutách zaimpregnujeme teplým lněným olejem. Na místě ornamentu štětcem spíš jemně "podupáváme" než roztíráme, aby se pasta neroznesla z drážek. Opakujeme několikrát, dokud dřevo dobře saje. Poté přebytečnou mastnotu otřeme a předmět na vzdušném místě ve stínu necháme důkladně proschnout. Po proschnutí je možné předmět doleštit kartáčem.

Poslední fotka je srovnání s jinými pokusy o kolorování. Nalevo pastou do již naolejovaného dřeva, napravo uhelný prach následně zatřený olejem.
***

Klíčová slova:
ryté ornamenty - zdobení dřeva - vyřezávky - barvení popelem - uhlíková pasta
engraved ornaments - ornamentation of wood - carvings - charcoal

 


Anketa

Z čeho čerpáte inspiraci pro bushcraft?

Z knížek 12.7% (49)
Z televize 7% (27)
Z videí uživatelů YouTube 14.5% (56)
Ze všeho 15.2% (59)
Od kamarádů 11.6% (45)
Všeobecně z internetu, z bushcraft fór atd. 39% (151)

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

***


Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod.

Lesní želva

2010-2019