Příroda je moudrá, nevyzpytatelná, milosrdná, krutá, spravedlivá, bohatá a tvořivá. Proto je tak krásná a nepoznatelná, a proto v ní člověk nikdy na všechny otázky odpověď nenajde. (Vladimír Hůna)


Novinky:

  • Jsem pořád naživu!
  • Od nynějška mám profil i na Facebooku

Část 29. Voskování

5. ledna 2012 v 21:00 | Lesní želva |  Cesta k zálesáctví
Před Vánoci jsem toho stihla trochu víc. Tedy, že bych byla nějak přehnaně aktivní, to ani ne - ale znáte to, potřeba obdarovat blízké jednoho motivuje. ;-)

No a tak jsem vyzkoušela i napouštění dřeva směsí včelího vosku a ořechového oleje. Původně jsem si to chtěla zkusit nejdřív nanečisto - ale nakonec nebyl čas. A adrenalinové aktivity příjemně zvedají můj mdlý tlak. :DTakže jsem popadla dvě dřevěné krabičky, které jsem měla koupené ve výtvarných potřebách, a šlo se na věc. Všechno, co jsem potřebovala, se ukrývalo doma - olej z vlašských ořechů, včelí vosk (za vlast padla svíčka, urolovaná z okénkového plátu), zavařovačka, hrníček s vodní lázní, štětec (po proceduře na vyhození) a hromada ubrousků.

Nejdřív ale byla potřeba nějaká příprava. V obchodě mně to tak nepřišlo, ale v klidu domova jsem si všimla, nakolik jsou krabičky udělané nahrubo. No a tak mi nezbylo, než je ještě před úpravou obrousit, na otřepy grit 320, na zbytek 800. Šlo to docela dobře, dýha byla měkká a nevyhovujících míst nebylo tolik. Mezitím se mi ve vodní lázni rozpouštěla směs vosku oleje (poměr cca 50:50, ale nakonec bylo vosku trošku víc).
Směs jsem nanášela obyčejným kulatým štětcem, se kterým jsem jako dítě šudlala vodovky (nenašla jsem momentálně lepší). Bylo potřeba pohotovosti - neroztíralo se to moc dobře a na povrchu vždy utvořilo škraloup, který jsem honem nahřívala nad hořící plotýnkou a následně honem rozlešťovala ubrousky. Pokud bych nezareagovala, utvořil by se na dřevě voskový plak, který by se musel oškrábat. Celkově bylo potřeba docela málo, a krabička byla napuštěná. Mastná jsem byla až za ušima, a dřevo zavonělo po ořechách.

Do druhého dne se všecko pěkně vcuclo dovnitř, krabičky trochu ztmavly (nepatrně) do žlutavého odstínu (to ten vosk) a vylezla textura dýhy (nic moc výrazného - nevím, co to je za dřevo), ale hlavně je to fakt příjemné na dotek. Pokud bych měla příště víc času, nejdřív bych důkladně vyleštěné dřevo namořila do nějaké barvy, a pak teprve voskovala, efekt by byl hádám o dost zajímavější.

Fotila jsem hned po zaschnutí, takže efekt není moc viditelný. (levá po, pravá před)

P.S. Vosk a olej působí blahodárně na ruce. Měla jsem je pak promaštěné a voňavé až na kost. :-D


***


Klíčová slova:
dřevo - včelí vosk - olej z vlašských ořechů - napouštění - povrchová úprava - impregnace
wood - beeswax - walnut oil - wood impregnation - surface finish

Další články:
 


Komentáře

1 atti.hombre | 6. ledna 2012 v 17:07 | Reagovat

Pekne...musím oprobovať,ked najdem niečo vhodné na kúpanie ;-)

2 Michal | 17. ledna 2012 v 12:21 | Reagovat

Ahoj, zaujímavá kombinácia vosku a oleja :) Mám pre teba tip :) Ak sa ti aj na dreve urobí škrupina zo stuhnutého vosku použi klasický fén na vlasy a ním nahrievaj požadované miesto, tým sa ti rozohreje aj drevo a môže do neho vsiaknuť viac vosku/oleja :)

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

***

Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod.

Lesní želva


2010-2015