Příroda je moudrá, nevyzpytatelná, milosrdná, krutá, spravedlivá, bohatá a tvořivá. Proto je tak krásná a nepoznatelná, a proto v ní člověk nikdy na všechny otázky odpověď nenajde. (Vladimír Hůna)


Novinky:

  • Jsem pořád naživu!
  • Od nynějška mám profil i na Facebooku

Část 30.: Měšcem sem, měšcem tam

28. ledna 2012 v 14:01 | Lesní želva |  Cesta k zálesáctví
Do tohoto projektu se mi původně moc nechtělo, ačkoliv kůže zdaleka nemám nedostatek, obzvláště poté, co mi kolega z fóra věnoval další kus. Nicméně člověku se příliš nechce plýtvat kůží na pokusy, takže mě nakonec rozhoupalo až přání jiného kolegy z fóra, který si přál měšec na troud.Způsobů, jak ušít měšec, je víc, jak jsem zjistila. Zkusila jsem tři před tím, než jsem ušila ten na ostro. První způsob je velmi jednoduchý. Z kůže se vystřihne kruh, a po jeho obvodu se udělají díry, kterými se protáhne stahovací tkanice. Utažením vznikne váček. Problém je v tom, že kruh musí být opravdu velký, aby to vůbec stálo za námahu. To, co vniklo mě, by mohlo být pokládáno buď za pytlík pro trpaslíka, nebo jako obal na kostku cukru.

Podruhé jsem vystřihla dva lichoběžníky a sešila k sobě. Širší základna zůstává otevřená. Tento tvar zabezpečuje, že se do pytlíku lépe člověk dostane. Poté jsem pod vrchním okrajem nadělala v pravidelných rozestupech sudý počet dírek pro stahovací tkanici. Sudý počet je opravdu důležitý, aby se pytlík stáhl pravidelně. Vznikl menší měšec, který se ukázal být tak akorát na můj firesteel.Chtěla jsem ovšem ve finále váček se dnem, takže jsem si musela zkusit i to. Vystřihla jsem si opět dvě lichoběžníkové stěny v poměru ke kruhové podstavě, a navíc obdélníkový pásek kůže, ze kterého jsem chtěla vyrobit průvlečný tunel na stahovací šňůrku. Pytlíky tohoto střihu jsem viděla na bushcraft.us jako "Saami coffee pouch," tak jsem si říkala, že by to mohlo být to pravé na troud. Jak se ukázalo, ani ne, protože tkanice se samozřejmě neprovlíkala úplně navrchu, a kůže nad ohybem byla de fakto nevyužitá, stejně jako potenciální objem měšce. Navíc je to dost nešikovné. Takže to nakonec dopadlo tak, že jsem dodatečně navrchu prorazila průbojníkem otvory na tkanici, a průvlečný tunel zůstal jako eventualita v případě nošení na krku. Naneštěstí jsem byla u prorážení natolik "šikovná," že ani není symetrické, a tak si měšec nechám na křesadlo a pazourek, budu-li někdy takové mít.


Nakonec jsem tedy sebrala všechnu odvahu a nastříhala kůži na velký měšec. Kupodivu těžší než sešít díly dohromady je pořádně všechno rozměřit a promyslet. Ne nadarmo se říká "dvakrát měř a jednou řež." Sem dám jenom výrobek, nějaké fotky z výroby později očekávejte v rubrice Návody.
A ještě drobnost - po útrapách s koženými pásky jsem se nakonec rozhodla místo nich do stahování provléknout voskované tkanice, co se obvykle používají do šněrovaček historických kostýmů.

***
Klíčová slova:
Kožený měšec - váček - měšec na troud - pytlík - kůže - voskovaná tkanice - režná nit - kožotvorba
leather pouch - coffe bag - tinder pouch - leather work

Další články:
 


Anketa

Z čeho čerpáte inspiraci pro bushcraft?

Z knížek 12.5% (46)
Z televize 7.1% (26)
Z videí uživatelů YouTube 14.1% (52)
Ze všeho 15.8% (58)
Od kamarádů 11.7% (43)
Všeobecně z internetu, z bushcraft fór atd. 38.9% (143)

Komentáře

1 skw | E-mail | Web | 30. ledna 2012 v 18:38 | Reagovat

Krásne mešteky! :)

2 Kloboučník | E-mail | Web | 7. ledna 2013 v 18:07 | Reagovat

Želvo, to vysoké hrdlo má svůj význam, alespoň pokud stahovací tkanice prochází skrz otvory; přišel jsem na to dnes když jsem si šil válcovitý míšek na tabák: Pokud se to zdrhne až nahoře, nezavře se to tak těsně jako když je nad tkanicí tak 2cm přesah; navíc se to nedá tak snadno omotat přesahem šňůry, aby to bylo opravdu dobře zavřené, což ale u Tvých měšců asi vážně není potřeba. Samozřejmě že jsem si toho všimnul až když jsem do něj přesypal tabák a poprvé ho zavřel, takže musím vymyslet co s tou horní řadou dírek... Každopádně to máš moc pěkné, než jsem začal šít svůj, nemohl jsem se nepodívat jak jsi to řešila Ty :)

3 Lesní Želva | 7. ledna 2013 v 18:16 | Reagovat

Ahoj, toho jsem si taky časem všimla. Zatím šiju měšce spíš na drobné předměty než sypké potraviny, takže mě to naštěstí nijak neomezuje. Jinak co se týče váčků na tabák, kávu a podobně, doporučuju se podívat na "saami coffee pouch," myslím, že je řešená nejlíp, pokud se teda zdrhovadlo protáhne dírkami.

http://25.media.tumblr.com/tumblr_m2rwk7pxsn1ru25r5o1_r1_500.png

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

***

Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod.

Lesní želva


2010-2015