Příroda je moudrá, nevyzpytatelná, milosrdná, krutá, spravedlivá, bohatá a tvořivá. Proto je tak krásná a nepoznatelná, a proto v ní člověk nikdy na všechny otázky odpověď nenajde. (Vladimír Hůna)


Novinky:

Facebookové stránky Lesní želvy byly po anonymním nahlášení mého profilu ze strany FB zablokovány a nebudu je tedy dále aktualizovat. Místo toho se můžete těšit na chystanou prezentaci na Instagramu ;-)

Skládací pilka Husqvarna

1. dubna 2012 v 13:27 | Lesní želva |  Vybavení
Aneb konkurence pro Bahco Laplander

Celková délka: 42cm
Délka pilového listu: 18cm
Hmotnost: 217g

Pilka se hodí. Pilka je potřeba. Jenže když jsem si naivně koupila čínskou pilku, honosící se nápisem "folding saw" (kdyby to někdo nepoznal), nevěděla jsem, že bude použitelná jen chvíli. Tedy, asi půl roku, než se jí nepříliš jemným zacházením pokřivil list, a začala se v řezu zasekávat s ještě větší urputností, než do té doby.
Potřebovala jsem jinou, ale nechtěla jsem za ni dávat malé jmění. Dost se mi líbila skládací rámová pilka od Eka Sweden, která má v rámu schované dokonce tři listy (dřevo, železo, plast/kosti). Jenže pod 800,- se sehnat nedá. Pak je tu slavné Bahco Laplander, kdo ho v bushcraft komunitě nemá, jako by nebyl. Jenže i v sadě s nožem Mora Clipper by nevyšla na míň než pět set. Nakonec jsem tedy skončila u skládací Husqvarny, která je švédská úplně stejně, ale pořídila jsem ji za půlku ceny Bahca. Pár lidí mě od koupě odrazovalo; o to víc mě zajímalo, jak si povede.Pilka s rukojetí tvoří výborný oblouk, ručka je tvarovaná mně příjemně, vykrojená do dvou obloučků, takže ji lze držet pohodlně i obouruč. Půlka je pogumovaná, na konci je výrazná patka, která v ruce sedí dostatečně dobře, takže očko na pojistnou šňůrku zatím zůstává nevyužito. Úchop je pistolový, přirozený; při práci mám zápěstí v akorátním úhlu.


Čepel se zajišťuje v obou polohách pojistkou na hřbetu rukojeti. I po několika měsících vypadá čepel stále stejně, takže bych řekla, že je zřejmě z nerezové oceli. Ozubení má stejné jako moje stará čínská pilka, zakalené jsou jenom zuby. Na rozdíl od Číňanky je ale ve hřbetu užší než na ozubení, což v praktickém životě znamená, že nemá tendenci se v řezu kousat.


První test jsem provedla na zahradě, řezala jsem kotouče z několik let sušených větví jabloně, ořechu, javoru jasanolistého (vesměs napadeném suchou hnilobou) a vinné révy o různém průměru. Z každého jsem vzala dva. Pracovalo se mi pohodlně, s přiměřenou námahou. Nejtvrdší ořech měl asi 10 cm průměr, kmínek vína cca 5cm, nicméně nezaznamenala jsem žádný větší problém. Co mě překvapilo - řez byl naprosto čistý a hladký.
Pro forma jsem řízla i kus ze smrkové nehoblované latě (na jedné straně mírně zadělané od malty, ops). Tu se ukázala menší slabinka - tedy, ne na té maltě, ačkoliv tomu asi moc nepomohla -:-D
O trčící třísky a vylomené štěpy se zuby na okrajích řezu trochu zadrhávaly. Tato pilka ale není konstrukčně řešená jako stavební, takže pohoda.
Pilka se ale nezalekla ani živičnatého dřeva, tedy borovice. Větve sice nebyly už ani zdaleka čerstvé, plné smůly ano. Zuby to překonaly bez ulepení.Později po představení pilky na bushcraft-portálu zazněl dotaz, zda se zoubky zanáší, což jsem otestovala následně při prořezávce javorů jasanolistých, které se už dvě desítky let vytrvale snaží zamořit naši zahradu. Výsledek - jeden strom kratší o pár větví, pilka se ani nezadýchala, zato od ní pěkně tryskal proud pilin. Zelené dřevo jsem od té doby pílila ještě několikrát, vždy kmeny měkkých dřevin o 13 - 20 cm, jmenovitě topol osiku, topol (černý?), olši lepkavou (spousty). Souhrnně lze říct, že největším problémem pro zanášení zubů je měkká kůra a vrstva lýka, jakmile se zuby prokoušou skrz, dřevo už jde snadno. Nejhůře zanášela osika, jejíž kmen byl odspoda uhnitý, a borka a lýko bylo nasáklé vodou jako houba. Navíc lýko hrozně smrdělo. Dřevo jako takové bylo rozkladem dotčené velmi málo, spíš bych řekla, že strom zahynul až tuto zimu. Jelikož bylo též nacucané, list byl docela svírán, takže jsem se při řezání poprvé dost nadřela, kmínek měl okolo 15 cm. Podobně jsem pižlala i olši, ta byla pokácená cca 3 týdny, takže též relativně čerstvá. Snadněji se řezalo obouruč, přičemž levačkou jsem držela reverzně na vrchní straně rukojeti. Čepel pak měla lepší přítlak. Topol oproti tomu šel říznout velmi snadno.

K měkkému jsem se ale až na výjimky dostala v předjaří a v posledních týdnech. V zimě pilka sloužila především v dílně. A to i přes to, že jsem výše napsala, že se nejedná o pilku stavební nebo tesařskou, a do ocasky má sakra daleko (délkou). Nicméně, doma nemáme poslední dobou nic moc použitelného, takže při výrobě kuksy a řezání špalíčků na budoucí finku a jiné drobné práce, vždy s vyschlým dřevem, jsem vždy sáhla po Husqvarně. Nemůžu si stěžovat, se suchým dřevem jí to jde velmi dobře, bez problému. Kupodivu, vlákna nevytrhává.
V nejkrutějších mrazech letošní zimy jsem řezala suché, promrzlé dubové větve, ze kterých jsem vyoperovávala nádory. Nevím, jak dlouho to trvalo (průměr něco okolo 7 cm), ale nebylo to nic moc. Nicméně pilka opět odvedla práci, a řez byl dokonale čistý.


Shrnutí: husqvarňácká skládací pilka je výrobcem označená jako pilka pro zahradní použití, toho se ode mě téměř nedočkala. Zato jako nástroj pro prořezávání stromů, získávání kulatiny na vyřezávky či řezání paliva je výborná. Čepel dlouhá 18 cm ji předurčuje spíš na tenčí průměry, ale s nějakým sebezapřením a námahou lze přepílit i kmeny téměř stejně široké, nebo o maličko širší. Ačkoliv pila nemá šraňk, zakusuje se spíš výjimečně, a to výlučně o zatrhlé velké třísky. Řeže jak suché, tak mokré dřevo, prvně jmenované rychleji. Zanášení je zanedbatelné, čistí se snadno oklepáním nebo doma starým kartáčkem na zuby.
Za půl roku, co ji vlastním, jsem neregistrovala žádné opotřebování nebo otupení, ale nepoužívám ji denně. Rukojeť se drží výborně, jednoruč i obouruč, pojistnou šňůru jsem zatím nenasadila; není jí potřeba. Ergonomie je výborná. Minulé léto jsem zkusila i Bahco Laplander, a můžu říci, že se mi Husqvarna drží lépe (což je tedy individuální záležitost), výkon je srovnatelný. Ačkoliv povrch čepele není opatřen teflonem, nemám pocit nějaké zvláštní nevýhody.
Pilka je velmi dobře ovladatelná i pro drobnější či přesnou práci, nevyskakuje ze zářezu, nepodřezává se. Úběr materiálu je realizován tahem k sobě. Pilový list je odolný a relativně pružný, i přes několikeré ohnutí se list vždy vrátil do správné polohy sám.
Jelikož je pilka lehoučká a skladná, v batohu se pro ni jistě místo najde. Má "tichý chod," hodí se tedy i pro partyzány, kterým vadí přílišný hluk sekery. Na řezání velkých kmenů se nehodí, ale vyrábí se i v delší verzi (22cm čepel), která je možná na chatu a zahradu ještě vhodnější. Jelikož ale zvládne i relativně velké kmeny, je pro potřeby zálesáka a trempa zcela dostačující. Pokud tedy na čundru člověk nezamýšlí rozbalit řezbářskou dílnu, stačí mu k noži pouze tato malá Husqvarna. Snažila jsem se, ale žádné negativum jsem zatím nenašla, doporučují tedy na 100%.
***

Klíčová slova:

Skládací prořezávací pila 180 mm - Husqvarna - pilka - zahrada - recenze - test
Folding saw - garden - pruning - review
 


Komentáře

1 Zdeněk | 1. dubna 2012 v 21:10 | Reagovat

Mám tu větší verzi. S funkčností jsem spokojen, prostě tradiční kvalita ze Švédska. Jinak díky za skvělý web Želvo! (-:

2 Lesní Želva | 2. dubna 2012 v 14:31 | Reagovat

Potěšení je na mé straně! :-)

3 geron | E-mail | 3. dubna 2012 v 22:11 | Reagovat

Skvlé ako vždy
Rozhodne si ju kúpim.
Vďaka

4 Juraj1974 | E-mail | 5. dubna 2012 v 9:24 | Reagovat

Tooolko dreva... zase mam chrobaka v hlave. Toto ho nakrmilo a idem hladat po shopoch. Dikes

5 Bullterier5 | 30. dubna 2012 v 21:57 | Reagovat

Želvičko,pilku sis vybrala parádní,aby Ti dobře sloužila,kup si sprej WD-40 a tím pilku nastříkni,než začneš řezat.Jde to o moc snadněji a zuby se nezanáší ani hodně smolným dřevem.Neboj,WD-40 voní-je to vlastně parfémovaná nafta.Ahoj,B5

6 PAVEL NEPOMUK | E-mail | 28. prosince 2013 v 1:51 | Reagovat

Vyčerpávající recenze , jen sem se trochu zasmál nad tím jak si psala že pilka je označena pro zahradní použití a že se toho od tebe nedočkala , já spíš myslim opak ,že vyrobena pro to co jsi na ní vyzkoušela - sama píšeš žes na zahradě vyřezávala nálety, třeba ji ty budeš tahat do lesa, na vandry , a druhá věc ta pilka nebude dobře sloužit jak sis vyzkoušela na řezání prken ,fošen hranolů a to z důvodu že zuby pily na to nejsou určený - velikost ,sklon,velký rozvod atd. ,pokud chceš vyrábět v dílně pořid si ocasku nebo rámovku,myslim že to bude cenově max. 200 ,zase podle kvality, a možná by stálo za to mrknout na net ,kde by jsi našla informace jaké pily - platky pil se na co používají, platí to i pro kotoučové pily, i zde se mění kotouče podle druhu dřeva, pro příčné nebo podélné řezaní atd.prosim tě neber to jako nějakou kritiku,naopak ,smekám co jsi si s tím dala za práci - jak na zahradě  při zkoušení :-) , tak i tady na netu , ahoj Pavel

7 Lesní Želva | 28. prosince 2013 v 10:21 | Reagovat

Ahoj, díky za koment! Máš pravdu, zuby nejsou určené na práci s již hotovým řezivem; nakonec jsem si pořídila rámovku s odpovídajícím pilovým plátkem. Každopádně na husqvarnu nemůžu říct křivé slovo, pracuje pořád na jedničku.

8 Hok | E-mail | 5. dubna 2014 v 7:44 | Reagovat

Ahoj, velice mě zaujal test té tvé Husqvarny a to na tolik, že jsem o ní začal i přemýšlet. Myslel jsem si, že ji nepotřebuji, ale vypadá to, že jsem změnil názor.Díval jsem se u nás po obchodech a mají ji už jen v provedení s oranžovou, ale to není ten důvod proč píšu.Přišlo mi, že mají strašně tenký ten pilový list a tím bych tě chtěl poprosit, jestli by se ti nepodařilo nějak změřit sílu toho pilového listu a napsat mi to. Protože takhle s fotek se mi zdá, že ten tvůj je o něco silnější.
Předem děkuji Hok.

9 Lesní Želva | 5. dubna 2014 v 13:06 | Reagovat

Měřila jsem to, je to přesně 1 mm. Ty novější oranžové kousky jsem v ruce neměla, tak nemám možnost porovnávat. Upřímně ale doufám, že se na cestu šizení nedala už i Husqvarna.

10 hok | 5. dubna 2014 v 13:58 | Reagovat

[9]:ještě jednou dík :-), tak to by tak odpovídalo i stou oranžovou, podle toho co jsme tam s prodavačem přeměřovali. Takže jdu do ní :-) .
Měj se Hok.

11 geosyncline | Web | 9. září 2016 v 1:15 | Reagovat

pujcky pres internet ???

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

***


Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod.

Lesní želva


2010-2019