Příroda je moudrá, nevyzpytatelná, milosrdná, krutá, spravedlivá, bohatá a tvořivá. Proto je tak krásná a nepoznatelná, a proto v ní člověk nikdy na všechny otázky odpověď nenajde. (Vladimír Hůna)


Novinky:

  • Jsem pořád naživu!
  • Od nynějška mám profil i na Facebooku

Rehci

27. května 2012 v 21:22 | Lesní želva |  Mezi kmeny, mezi stonky
Párek rehků domácích, hnízdících pod sousedovic střechou, vyvedl letos opravdu krásnou snůšku. Dnes večer jsme s rodinkou tedy pozorovali odrostlé mlaďochy, kterak se učí lítat, padat a dělat vylomeniny. Docela jim to jde. Z neomítnuté štítové zdi vedlejšího domu si udělali tréninkovou lezeckou (přístávací) stěnu a pod dohledem pyšného taťky se předhání, kdo přeskáče - přelétá nahoru dřív. Samozřejmě se to neobejde bez spousty štěbetání a švitoření, bratříčci se překřikují jeden přes druhého. Šikulové.
U rehků je dětství dost pomíjivá záležitost, dva týdny si užívají ve vajíčku a sotva se vyklubou, za dvanáct dní nejpozději aby si šli hledat do světa vlastní štěstí. A rodiče to taky nemají zrovna lehké, za pár týdnů co odchovají jedny caparty, mají další. Pak si najdou jinou adresu, a než v říjnu odlétají do teplých krajin, odchovají třetí snůšku.

Ten "náš" pár tu hnízdí už třetím rokem, takže jsme "staří známí." S železnou pravidelností se na začátku března nejdřív objeví paní domácí, a o pár týdnů později její partner. Zatímco samička většinu roku pak už moc vidět není, nebojácný sameček nám na dvoře rád dělá společnost, a to i z bezprostřední blízkosti. Máme tu sice i zdomácnělé drozdy a kosy, ale bezprostřední rehek si mě získal nejvíc.

A zpěv si můžete poslechnout tu a tady. ;-)


(sameček)
(samička)


Zdroje obrázků:
http://www.jirsaphoto.cz/img/galerie/rehek-domaci-1.jpg
http://www.jirsaphoto.cz/img/galerie/rehek-domaci-5.jpg

Další živočišstvo:
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

***

Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod.

Lesní želva


2010-2015