Příroda je moudrá, nevyzpytatelná, milosrdná, krutá, spravedlivá, bohatá a tvořivá. Proto je tak krásná a nepoznatelná, a proto v ní člověk nikdy na všechny otázky odpověď nenajde. (Vladimír Hůna)


Novinky:

Facebookové stránky Lesní želvy byly po anonymním nahlášení mého profilu ze strany FB zablokovány a nebudu je tedy dále aktualizovat. Místo toho se můžete těšit na chystanou prezentaci na Instagramu ;-)

KPZ - Krabička Plná Zbytečností - nebo taky ne

17. října 2012 v 16:44 | lesnizelva |  Vybavení
Poslední dobou se mi trochu zdá, že se stará dobrá KáPéZetka stala předmětem kontroverze. Obzvlášť od té doby, co do našich luhů a hájů dorazil survival. Napsat jsem o ní pár slov chtěla už dřív, ale v podstatě mě k tomu vyburcoval až článek z dílny jistého bushcraftového serveru, od kterého jsem si vypůjčila část názvu.
Zmiňovaný článek KPZtku zavrhuje jakožto z hlediska boje o přežití (tedy survivalu) neužitečný klump, který v podstatě neřeší žádný z problémů, který trosečník musí řešit. Vůbec celý článek je stavěný na faktu, že se ten soubor maličkostí jmenuje "krabička poslední záchrany," ale de facto s ním člověk pravděpodobně nebude schopen přežít v divočině, pokud jiné vybavení nemá.

Předně bych chtěla říct, že v době, kdy Jaroslav Foglar vedl svou slavnou Devadesátku, žádný survival neexistoval. V té době byla záležitost boje o přežití určena maximálně tak speciálním bojovým jednotkám a letectvu, pokud vůbec; a rozhodně ne v předválečném Československu. Survival samotný je produkt moderní doby, kdy si lidé rádi hrají na "něco opravdového," mnohdy ovlivněni módou a televizními pořady.

Koncept KPZ odpovídá potřebám běžné náplně většiny roku skautských oddílů - jednou až dvakrát týdně schůzka v klubovně, v neděli celodenní výlet (aspoň ve Foglarově době) a jednou za měsíc celovíkendová výprava. Jen jednou v roce se konal několikatýdenní skautský tábor, jehož náplní opět nebylo nějaké nouzové přežívání, ale krom táborových činností krátké výlety do okolí. Myslím si, že toto si příznivci survivalu a nepoučení laici neuvědomují, a proto vzniká dojem, že KPZ by měla řešit všechno.

Podívejme se tedy na soubor předmětů v malé krabičce znovu, a trošku jinýma očima. Uvidíme v něm dvě skupiny položek pro dvoje prostředí, pro běžné situace všedního dne a doplňující soubor pro pobyt v přírodě (nikoliv survival), které jsou v zájmu co nejmenší komplikovanosti v nošení pohromadě. Zároveň to oddílovým vedoucím muselo dost ulehčovat život, protože dítka s sebou netáhla hromadu drobností, která bylo potřeba kontrolovat; stačilo se podívat, jestli mají tuto krabičku.

Podle Malé tábornické encyklopedie, rozděleno do tematicky, běžné obsahuje:

Oheň a světlo: sirky a škrtátko, kousek březové kůry, svíčku
Vázací a spojovací materiál: 2xhřebík, 3xpřipínáček, kus vlasce a kus provázku
Šitíčko: 2x jehla s nití, 2x zavírací špendlík, 3x knoflík, 4x špendlík
"První pomoc": kousek obvazu a náplasti
Kancelářské potřeby: tužku a papír, gumu, 2x poštovní známku, drobné mince, žiletka, křída


Často se též mluví o lupě, knoflíkovém kompasu, rybářských háčcích a olůvku, gumičkách, též o bonbonu a pohotovostních lécích. V naší době se často ještě přiřazuje prezervativ, dámský tampon (místo březové kůry) a sirky střídá magneziová tyčka - úlitba boji o přežití.

Nejvýše uvedený koncept je již od pohledu dnes "historický," šitý na míru skautské činnosti, pro niž je dostačující i dnes.

A teď moje zkušenost, protože nosím KPZtku každý den. Jako příznivce individuálních řešení jsem postupem času obsah modifikovala natolik, aby mi vyhovoval. Velikostně perfektně stačí slavná energiťácká krabička, přepásaná tlustnou gumou ze zavařovačky (ta vše drží pohromadě, nehledě na její jinou užitečnost). Na jejím víčku mám zevnitř přilepený lístek s důležitými telefony (su stará skleróza, a čísla si nepamatuju). Obsah:

Oheň a světlo: sirky+škrtátko, svíčka, 5ks gumiček
Kancelářské potřeby: 2 lístky papíru, tužka, 4x kanc. sponka, chirurgická čepelka, 50 KČ, křída
"První pomoc": 5ks náplastí, léky - paralen, kynedril, endiaron, no-spa
Šitíčko: 3x jehla + 1x čalounická jehla, 2x zavírací špendlík, knoflíky, nitě v základních barvách + kus režné nitě
Spojovací materiál: náhradní tkaničky, obuvnická dratev, vlasec, drátek, 1x elektrikářský stahovací pásek


Poznámky:
- Sirky jak obyčejné, tak "kaubojky," co škrtnou o cokoliv. Svíčkou se dá za horšího počasí lépe rozdělat oheň, a samozřejmě si s ní lze posvítit. Na rozdíl od svítilny jí nikdy nedojdou baterky.
- Gumičky upotřebím nejen na svazování ruliček papíru či vlasů, ale díky hořlavosti jsou i dobrým podpalovačem, stejně jako třeba ibalgin, pokud ho někdo nosí
- Kancelářské sponky jsem přihodila, protože jako kancelářská krysa jich mám pořád nedostatek
- Nadrcená křída se dá použít jako nouzové odmašťovadlo
- S chirurgickou čepelkou se mi manipuluje o dost líp, než se žiletkou
- Peníze jsou nejdůležitější a nejvyužívanější položka - vždy radši víc než míň! Známku v KPZ nemám, protože obvykle nějakou mívám v peněžence, kde je po ruce hned
- Náplasti se hodí furt; obzvlášť, když si někdo odře nohu o nové lodičky, a pak krvácí okolo
- Lidi jsou v zásadě naprosto nevybavení, co se týče nejzákladnějších prášků na nevolnost či bolavou hlavu, takže je také dost často vytahuju; na zadní stranu píšu datum upotřebitelnosti
- Obvaz nemá smysl do KPZ rvát, na podobné vybavení je "pytlík první pomoci"
- Šitíčko je podceňovaná součást, a při tom není nic horšího, než odlítnutý knoflík nebo ruplý šev na špatném místě před důležitou schůzkou či zkouškou (znám na vlastní kůži); režná nit nebo dratev spolehlivě zachrání i rozpáranou kabelku či batoh - k čemuž se hodí i čalounická jehla
- Tkaničky mají tendenci praskat naprosto náhodně, a navíc je to docela velký kus provázku, kterým se dá leccos řešit; vlasec ne na ryby, ale na šití hodně namáhaných švů; elektrikářská páska zachrání urvaný popruh u batohu


Časem uvažuju ještě o doplnění pinzetkou a mikrošroubováčkem na brýle ze švýcaráku, protože ty používám taky dost často, a ne vždy je švýcar po ruce.


Jak vidíte, po malé modifikaci obsahu mi KPZ umožňuje ono řešení drobných každodenních nepříjemností, aniž bych kvůli tomu musela vláčet několik specializovaných balíčků každý den. Samozřejmě žiletka nenahradí kapesní nůž, ten nosím zvlášť. Léky v KPZ jsou jen pro případ "kdyby náhodou," neřeší ani vážné potíže, ani úraz, na to je tzv. "pytlík první pomoci."

Než tedy krabičku poslední záchrany zavrhnout, radši navrhuji si její obsah upravit podle vlastních potřeb. Přílišná specializace ale znamená ztrátu univerzálnosti, přílišná obsáhlost ztrátu skladnosti, což obojí bylo hlavní devizou Foglarova nápadu. A nebo lze věci nosit roztroušené po kapsách a batohu - ale to už se dostáváme znovu na začátek, odkud kdysi vedla cesta ke KPZ, obdivovanému i zatracovanému předmětu českého zálesáctví.

A co se týče krabičky poslední záchrany jako survivalového vybavení - je důležité nezapomínat, že je to jenom pomůcka, protože nejdůležitější je stejně to, co má člověk v hlavě.
 


Komentáře

1 svob.forest gump | E-mail | 28. října 2012 v 12:12 | Reagovat

Zdravim,opet dalsi pomerne hodnotny clanek.Ac by mi jakozto prislusnikovi muzskeho rodu melo byt stydno,ze jej pise zena.(bez urazky):-)Ale opet dobre popsano,puvodni ucel KPZ se jaksi vytratil,a v dobe rozmachu survivalu je navodu na krabicku,ci spise krabici posledni zachrany hromada,a mnohdy je skutecne plna zbytecnosti.Ale jak jsi hezky popsala,je to vicemene individualni zalezitost,a kazda KPZ ma sve modifikace,i jednotky S.A.S a jine si je upravuji,podle mista operace,poustni je jina nez do dzungle,severskych oblasti atd.Proste a jednoduse,dalsi trefny clanek.Diky

2 Kloboučník | E-mail | Web | 24. listopadu 2012 v 0:49 | Reagovat

Moc pěkně napsáno. Já jsem KPZ sloučil s lékárničkou, poněvadž se od ní nikdy nevzdaluji víc jak na vzdálenost stolu a WC v restauračním zařízení; jsem toho názoru, že většina běžných komplikací bývá zdravotního rázu a podle toho by měl "průserpytlík" vypadat. Oproti Tvé KPZ a standardní lékárničce nosím navíc ještě malou roličku izolepy, jakkoli je to mastňárna. Kápézetku považuji za soubor věcí, se kterými se dá improvizovat pokud selže nějaký kus výbavy nebo obecně něco nejde podle plánu (oheň nechytá - svíčka, promokl batoh - záložní sirky, ztracený nůž - žiletka, ztracená peněženka - peníze na vlak, roztržené kalhoty - spínací špendlíky, konzervy chutnají odporně - pytlačka na ryby...). Survivalisti ať si trhnou nohou, ve střední Evropě spočívá přežití krizovky v přírodě v tom, doplazit se do nejbližší vesnice, na což klasická KPZ bohatě stačí. Seznam důležitých telefonních čísel nenisím, díky za připomenutí, a všeobecně díky za další povedený článek a inspiraci k blogování. Už kurňa musím taky něco napsat...

3 Edward Smith | Web | 12. prosince 2012 v 16:22 | Reagovat

Ahoj Zelvo, Puvodne jsem mel v planu reagovat na zmineny clanek uz v onom Bushcrafterskem foru, ale po precteni vice clanku jsem zacal mit o kvalitach tohoto fora urcite pochybnosti. Tohle misto mi prijde mnohem vhodnejsi.
Musim rict, ze s clankem o hromade zbytecnosti vesmes souhlasim. Vzlaste v pasazi o slozeni krabicky. Osobne KPZ nenosim uz peknych par let. Ovsem v poslednich mesicich se snazim k "zalesactvi" vest sve uz dve deti (treti sotva chodi) a KPZ mi prijde jako dobry zpusob jak je naucit premyslet nad tim, co clovek potrebuje, co si ma sbalit. Starsi dcera si uz dnes po trech letech obsah KPZ urcila sama podle toho co pouziva, sice je kvuli tomu stale tercem nevrazivosti z rad vedoucich v jejim krouzku, ale ona sama si to dokaze obhajit a o to tu bezi.
Nadruhou stranu autor onoho clanku sebou taha take spoutu materialu ktery povazuji za zbytecny, (zejmena mnozstvi nozu) a je celkem jedno, jestli je vse ulozeno v krabicce, nebo prirucni tasce.

4 Lesní Želva | Web | 12. prosince 2012 v 18:53 | Reagovat

Souhlasím s tím, že vše začíná u schopnosti obsah používat, protože slepé kopírování obsahu k ničemu nevede. Skládání vlastního obsahu je tedy o dost logičtější.

.. k těm hromadám nožů... většina maniaků si jejich počet a "nepotradatelnost" dokáže vyargumentovat taky :D

5 Ezekyl | E-mail | 15. července 2015 v 13:52 | Reagovat

Četl jsem tento článek, stejně jako "původní" (z nejmenovaného fora). Já nevím jak vy, ale pro mě EDC = KPZ. Autorovo (původní článek z nejmenovaného fora, aby nedošlo k mýlce) znevažování náplně KPZ značí nepochopení faktu, že "klasický" koncept vznikl v první polovině minulého století, ne-li dřív (!) a HLAVŇE, že si ji každý musí "udělat sám". EDC je "každodenně nošený balík" obsahující individuální věci každodenní potřeby a měl by umožnit čelit "běžným" katastrofám. KPZ je krabička, kterou u sebe nosím každý den, za naprosto stejným účelem... Takže autor původního článku svůj "elaborát" shrnul do faktu, že anglický název EDC je prostě víc kůl a in než prostá česká KPZ :-)

Autor se také naváží do náplně, ale ta prostě MUSÍ být individuální. Univerzální soupravička na přežití by se nevešla ani do 90L krosny. Jediná věc, kterou potřebujeme všude a vždy je stejně pitná voda a ta se jako taková do KPZ/EDC nedává (tablety či filtry být mohou, soukromě si ale myslím že v našich končinách příliš význam nemají - do pár km bude civilizace s pitnou vodou)

A jestli to nosím v krabičce od Energitu (klasika), v koženém pouzdře na opasek z dob totality (já) a nebo ve značkové "MOLLE super tactical cool" brašně - to na užitné hodnotě nemění nic. Možná naopak - nám méně "EDC" a více "KPZ" zbyde víc peněz (u mě nutná položka v KPZ/EDC).

6 MarcoH | E-mail | Web | 18. ledna 2017 v 9:59 | Reagovat

Miluju čtení vašich článků

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

***


Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod.

Lesní želva


2010-2019