Příroda je moudrá, nevyzpytatelná, milosrdná, krutá, spravedlivá, bohatá a tvořivá. Proto je tak krásná a nepoznatelná, a proto v ní člověk nikdy na všechny otázky odpověď nenajde. (Vladimír Hůna)


Novinky:

Facebookové stránky Lesní želvy byly po anonymním nahlášení mého profilu ze strany FB zablokovány a nebudu je tedy dále aktualizovat. Místo toho se můžete těšit na chystanou prezentaci na Instagramu ;-)

Kožený řemínek z odřezku

9. února 2013 v 22:38 |  Návody
Obvyklá představa o vzniku řemínků je taková, že se řežou z dlouhých pruhů usně. Využít jdou ale i poměrně malé kousky, ze kterých se řemínek ořezává po obvodu. Sedláři k jejich zhotovování používají řezačku švihlů, ale není problém si je vyrobit bez speciálního nástroje, je to velmi jednoduché.
Potřebujeme: kousek hlazenice o minimálních rozměrech 5x5 cm (čím větší, tím delší švihl bude), kružítko nebo hrnek s kulatým dnem, fix, ostré nůžky nebo zalamovací nůž, nádobku s vodou.

Postup:
1) na rubovou stranu kůže namalujte kruh tak, aby vyplňoval co největší plochu. Pokud nemáte kružítko, obkreslete hrnek, plechovku nebo vystřihněte nejdřív čtverec, kterému uřežete rohy.


2) teď začněte z kolečka postupně stříhat řemínek, z vnější strany směrem dovnitř. Snažte se udržet stejnou šířku.


3) odstřihnutý švihl se různě kroutí a krabatí, proto ho na chvíli namočte do vody. Pak jej postupně natahujte mezi prsty a válejte na koleni, aby se vyrovnal. S natahováním to u velmi tenkých řemínků nepřehánějte. Pokud je někde nastřižený, opatrně, mohl by se roztrhnout. Dokud formujete, udržujte kůži vlhkou, aby nepopraskala.4) ke spojování dřevěných konstrukcí či na oplety je lepší švihl použít hned, jakmile uschne, spoj se stane ještě pevnějším, protože se kůže trochu smrští. Jinak dejte hotový řemínek zavěšený usušit, a pak trochu přemázněte balzámem na kůži, zůstane měkký.

(tady se mi konec moc natáhnout nepodařil)

Z kolečka o průměru 7,5 cm se při šířce 4mm podaří získat řemínek o délce přibližně 100cm. Čím má kůže větší tloušťku, tím méně jsou z ní vyrobené široké řemínky ohebné. Je tedy výhodnější široké řemínky řezat z tenčího materiálu, aby byla ohebnost zachována.

Další práce s kůží:
 


Komentáře

1 Kloboučník | E-mail | Web | 12. února 2013 v 14:59 | Reagovat

Pěkné, jen bych dodal že to ani zdaleka nemusí být kruh - já to dělám tak, že prostě odřezku nějak rozumně zakulatím rohy, čímž vznikne polopravidelný bramboroid, a stříhám. Nejvíc se mi na to kupodivu osvědčily nůžtičky na švýcaráku, ačkoli to jde dost pomalu. V případě kruhu se hodí schovat si zbylá malá kolečka z vnitřku. Sešitím dvou nebo tří vznike poměrně bytelný knoflík; u silnější kůže stačí i jedna vrstva, ale časem má sklony se tvarovat do kužele. Mám takové na žracáku.

2 Lesní Želva | 12. února 2013 v 15:01 | Reagovat

Jo, ty kožené knoflíky zmiňuje i Seton. :-)

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

***


Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod.

Lesní želva


2010-2019