Příroda je moudrá, nevyzpytatelná, milosrdná, krutá, spravedlivá, bohatá a tvořivá. Proto je tak krásná a nepoznatelná, a proto v ní člověk nikdy na všechny otázky odpověď nenajde. (Vladimír Hůna)


Novinky:

  • Jsem pořád naživu!
  • Od nynějška mám profil i na Facebooku

Podvečer u padlé olše

27. dubna 2013 v 23:43 | Lesní želva |  Skrz objektiv
Jen na chvíli se zastavit, a nechat všechno plynout.

Vrabci se o překot vrhají za unikajícími partnerkami; všude se ozývá rozčilené štěbetání a laškovné vrčení vrabčic, přivádějící protějšky k šílenství. Milostná honička graduje šíleným průletem skrze višňové větve; možná již brzy bude o pár rozčepýřených ptačích rebelů navíc.
*
Ze svízelu pod padlou olší se vynoří nejdřív čumáček, pak párek očí jako korálky. Myšice. Jeden ostražitý pohled - vzduch je čistý - a narezlý hlodavec mizí rychlostí blesku v podrostu mezi vraními oka. Druhá na sebe nenechá dlouho čekat, ale než se vydá za kamarádkou, nejdřív mne podezíravě pozoruje zpod přítmí kmenu. Nakonec nakrčí čumák - jako by krčila rameny, že je to fuk, a je ten tam.

Z líného nasávání podvečerních paprsků mě pak vyruší neznámé povrzávání a škrábání. Zaostřím tedy na mrtvý strom; sem tam se na olámaném konci něco mihne, příliš rychle, abych to rozeznala. Nakonec si tvor dodá odvahy a hlavou dolů se vydá ke mě. Podle pásky přes oko jej zhodnotím jako brhlíka. Moc se nezdržuje, nervózně běhá po stromě sem a tam, sem tam zarazí zobák do škvíry a nakonec se ztrácí na dubu. Zakláním hlavu proti jasnému nebi a snažím se ho rozeznat od rozbrázděné kůry, ale jsem oslepená odrazem světla a vidím prd. Ještě slyším zaskřípání drápků někde nahoře, a je fuč.

Na pěšině se ozve hovor procházejcích tetek; les se stahuje do sebe. A svět je rázem zase všední...

 


Komentáře

1 atti.hombre | 30. dubna 2013 v 18:37 | Reagovat

Krásne zátišie!...priznávam,že toho spisovateľa poznám iba podla mena...ale asi som od neho nič nečítal...mal by som to napraiť.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

***

Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod.

Lesní želva


2010-2015