Příroda je moudrá, nevyzpytatelná, milosrdná, krutá, spravedlivá, bohatá a tvořivá. Proto je tak krásná a nepoznatelná, a proto v ní člověk nikdy na všechny otázky odpověď nenajde. (Vladimír Hůna)


Novinky:

Facebookové stránky Lesní želvy byly po anonymním nahlášení mého profilu ze strany FB zablokovány a nebudu je tedy dále aktualizovat. Místo toho se můžete těšit na chystanou prezentaci na Instagramu ;-)

Závěs na čutoru

29. dubna 2013 v 16:34 | Lesnizelva |  Návody
Na klasické čsla čutoře mě vždycky rozčiloval závěsný postroj; vyprostit flašku ven k napití byl téměř nadlidský výkon, při nošení krosny nešel upnout k bederáku. Hodit čutoru jen tak do batohu taky nejde, protože korkový uzávěr netěsní vždy stoprocentně. Někde jsem viděla polní lahev švédské armády, která má háček na zavěšení pod opasek, a řešení se mi zalíbilo natolik, že jsem jej nakonec zkusila aplikovat i na svoji flašku.Po několika týdnech nošení mám zatím dobré zkušenosti. Když jdu nalehko, ušetřím místo v žebradle či batůžku, pod bederákem krosny nezavazí a navíc je čutora vždy po ruce - to oceňuju nejvíc, piju často. Sundávání je velmi jednoduché; háček nadzvednu a protáhnu pod opaskem. Na opětovné zavěšení už jsou zpravidla potřeba obě ruce, a rozepnout bederák. Jediné mínus - při sedání či klekání je potřeba si hlídat, aby se háček nevyvlékl. Zkraje nošení jsem tak flašku jednou nechala v hluboké závěji. Někomu by teoreticky ještě mohlo vadit mírné pleskání nádoby o bok, ale dá se to vcelku vychytat, když člověk najde "tu správnou polohu."Materiál:
- drátěné ramínko, odřezky kůže, hranaté závěsné očko, 4x sedlářský nýt, jehla + dratev, šňůrka

Postup:

1) z raminka spácháme háček (díl C); drát se přehne nejdřív na polovic, aby vznikl zobáček, který se zahne o cca 1,5 cm. Volné konce se zastřihnou a zatočí, aby po založení na sebe tvořily "očko." Hotový háček má mít délku asi 4 cm. Není to nutné, ale doporučuju ho zašít do tenké galanterní kůže (nebo koženky), drží pak lépe pohromadě.

2) z odřezků hlazenice tl. cca 2 mm vykrojíme díly A - závěs a B - objímku. Délka dílu A vč. závěsného očka je stejná jako vzdálenost mezi pasem a kyčelním kloubem, tedy u každého jiná. K této délce nutno přičíst ještě aspoň 2 cm pro zahnutí při nýtování.
U obou dílů dále začistíme hrany a pěkně kolem dokola obšijeme sedlářským stehem, aby se kůže nevytahovala. Do rohů dílu B navrtáme otvory pro stahovací šňůrku.

3) Háček přinýtujeme k užšímu konci dílu A, následně ho překryjeme ještě jednou vrstvou tenké kůže, aby drát netrčel ven.
Následně za mokra ohneme spodní část stejného dílu a přinýtujeme závěsné očko, které zajišťuje pohyblivost celého postroje.

4) U dílu B naohýbáme vrchní chlopeň a nýtem spojíme s dílem A.

5) Kožené části namažeme lederbalsamem, navlékneme šňůrky a je hotovo.Další návody:
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

***


Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod.

Lesní želva


2010-2019