Příroda je moudrá, nevyzpytatelná, milosrdná, krutá, spravedlivá, bohatá a tvořivá. Proto je tak krásná a nepoznatelná, a proto v ní člověk nikdy na všechny otázky odpověď nenajde. (Vladimír Hůna)


Novinky:

  • Jsem pořád naživu!
  • Od nynějška mám profil i na Facebooku

Celta ze sypkoviny

7. května 2013 v 23:11 | Lesní želva |  Výkřiky z dílny
V duchu hesla "nemáš-li peníze, musíš obětovat čas a úsilí" jsem se po několika měsících vzdychání nad cenou celty od Condora rozhodla si ušít vlastní.

Řídila jsem se návodem kamaráda Attiho na Portálu. Ten již před několika měsíci představil svoji ultimátní hippie celtu ze sypkoviny, kterou vyštrachal někde ve skříni. Jelikož se osvědčila (ještě pod ní nepromokl), vykašlala jsem se na polyester s ripstopem a sypkovinu koupila taky. Tato látka se používá pro výrobu povlaků na polštáře, je velmi hustě tkaná (aby skrz ni neprolízalo peří), lehká, pevná; a hlavně, po naimpregnování kamencem i nepromokavá.

Za ochotu pomoci a udělené rady při výrobě děkuji Attimu a Mravencovi. Díky hoši!
Náklady na celtu 249 x 142cm:

- 3 bm růžové sypkoviny : 540 Kč (lze pořídit i o něco levněji)
- 2x Duha na barvení : 40 Kč
- 20m lemovky : 60 Kč
- Nitě, sůl i potřeby k impregnaci už jsem měla doma : 0
-------------------------------------------------------------------------
Celkem : 640 Kč

Objem času: cirka 10 - 12 hod (protože ovládnout stvůru jménem šicí stroj není jen tak...)

Barvení

Ještě než jsem se pustila do samotného šití bylo potřeba plátno nachystat. Kvůli srážení jsem sypkovinu nejdřív přeprala a až pak nabarvila. Ač byla původní barva úžasně růžová (bílá je o dost dražší), nebyl s chytáním pigmentu žádný problém. Příště bych sice postupovala trochu jinak, na funkci to ale vliv mít nebude. V tomto případě jsem nejdřív použila zelenou duhu, po vymáchání v octové vodě navázala hromadu uzlíků a hodila do hnědé. Výsledným vzorem je "hippietarn" kolísající od hnědé k růžovým odstínům přes béžovou až po olivově zelenou. V druhé várce jsem pak barvila ještě širokou lemovku, kterou jsem použila pro zpevnění okrajů plachty. Ze světle šedé jsem kombinací cibulových slupek a vyluhovaných čajových lístků získala nestejnorodou olivovou barvu, která už tolik nebije do očí. Těsně před šitím jsem pak látku ještě důkladně vyžehlila.

Poutka a vyztužovací záplaty

Nejzdlouhavějším úkolem asi bylo našít tu hromadu poutek z dvojité tenké lemovky. Vyráběla jsem 4 rohová, 6 vypínacích po stranách celty, 2 průvlečná na kratší strany a 1 středové vypínací.
Pak jsem nastříhala hromadu lichoběžníkových a čtyři čtvercové záplaty, kterými jsem vyztužila látku pod poutky, aby byla odolnější v tahu. Ty samozřejně bylo potřeba oentlovat (uff!) a zahnout, aby byl okraj začištěný.

Šablony záplat vč. přebytku na zahnutí. Čtverce do rohů, lichoběžníky pro zbytek. Délka hrany čtverce 12 cm.


Přípravné práce na plachtě

Čímž myslím entlování (opět) a zahýbání okrajů, aby obšitý konec byl srolovaný uprostřed švu. Narovinu řečeno, byla to pěkně otravná práce. Nejdřív jsem samozřejmě třímetrový pás látky zkrátila na patřičnou délku vč. přebytku na švy. Jak se ukázalo, v obchodě mi naměřili o téměř 30 cm míň, než jsem zaplatila; takže jsem po přeměření oentlované celty (furt to bylo nějaké krátké) se zaťatými zuby zpětně přišívala prodlužovací pruh, což mě zdrželo o dobré dvě hodiny, grr...

entlování
schéma zahnutí
zahnuté

A teď to dát dohromady

Když jsem konečně měla nachystané všechny komponenty, nezbývalo, než se pustit do sešívání v celek. Armádou špendlíků jsem nejdřív přichytila všechna poutka a záplaty pod ně (zahnutím dolů), a po přišití (důkladným entlem) ještě překryla širokou lemovkou. Lemovka se trochu rolovala, ani našpendlení moc nepomohlo. No co, držet to bude.Skládání lemovky v rozích:Detaily poutek:
Postranní
Rohové
Středové průvlečné

Posledním krokem bylo důkladné naimpregnování celty roztokem kamence podle návodu v odkazu. Použila jsem 7l roztoku, do kterého jsem přidala o 10 g kamence víc než je doporučený poměr. Jen pro jistotu, zároveň jsem totiž impregnovala další položky.

***

Když byste se mně chtěli zeptat, co je na šití takové plachty nejhorší, je to zaručeně ta spousta trčicích nití, které se musí po každém kroku zapravit, zasukovat a ostřihat. Ale jak je jednou hotovo, je člověk šťastný jak blecha. Já su. Teď ještě čas ukáže, jak s ní budu spokojená, a co všechno vlastně vydrží.


Mohlo by vás zajímat:

 


Anketa

Věříte bavlněným celtám?

Ano - osobní zkušenost 28.4% (95)
Ano - předpoklad 20.4% (68)
Ne - osobní zkušenost 17.1% (57)
Ne - předpoklad 12% (40)
Nemám názor 22.2% (74)

Komentáře

1 CzechJoker | 8. května 2013 v 11:17 | Reagovat

No, když jsem tu minule četl návod na závěs na feldflašku ČSLA, tak jsem tu slinu ještě spolkl, byť nechápu, že ten krumpl někdo dobrovolně používá.
Dnes už to ale nevydržím. "Celta" ze sýpkoviny? To je docela odvaz, no hlavně asi ještě nefoukalo a nepořádně nepršelo...
V dnešní době je obvyklé, že se starým slovům dává nový význam (který z původním naprosto nekoresponduje), přesto bych doporučil, aby se nepletly dojmy s pojmy - lajntuch opravdu nemá s celtovinou nic společného. Ani způsobem tkaní, ani gramáží, ani odolností v trhu za sucha či vlhka. Pokud byla cena hlavním argumentem pro výrobu tohodle sersamu, pak jsou to zcela spolehlivě vyhozené peníze a jak už říkával Baťa, nejsme tak bohatí, abychom si kupovali levné věci. Málo placené = dvakrát placené.
Vzhledem k tomu, že plachta Condor stojí 980 korun a toto vyšlo na 640 + 12 hodin práce, argument o úspoře je ten první, který padne za vlast. Jediné pozitivum je, že se autorka naučila ovládat šicí stroj - mimochodem, kdyby ho doma neměla (a kdo ho ještě dneska má...?), tak si může o nějaké cenové výhodě nechat zdát při tvůrčí ruční práci :-)
Lidi, přestaňte blbnout s tou dětskou hrou na přežití. Bavlněná celta je fajn do okamžiku, kdy vás má opravdu ochránit. Ne před ranní rosou, ale před pořádným slejvákem. Já jsem to svoji zahodil poté, co jsem pod ní ztrávil noc v Osvětimi - ve společnosti přívalového deště. Byla čerstvě naipregnovaná, bohužel v prvních dvou hodinách se impregnace vyplavila a po dalších deseti minutách už bylo všechno jedno. (Mimochodem - jak dlouho taková nacucaná celta schne?) Nejsem vždy příznivce moderních syntetických materiálů, ale v tomto případě bych určitě volil Condora.
Hezký den!

CZJ

2 Lesní Želva | 8. května 2013 v 12:07 | Reagovat

Ahoj CZJ, dala jsem na radu člověka, který pod ní spí běžně - a to i v přívalových deštích. Před prvním použitím jsem nechala v celtě stát nějakých 14 hodin kaluž vody, nic se nikde neprosáklo. To možná není argument, protože jsem pod ní osobně ještě nespala. Až budu, jistě se tu nějaké zhodnocení materiálu objeví.

Mimochodem, kdyby jsi byl pravidelným čtenářem, asi bys zjistil, že zrovna tento blog o hraní se na přežití není.

Přesto děkuji za komentář a přeji též hezký den.

Želva

3 svob.forest gump | 8. května 2013 v 17:22 | Reagovat

Tedy já zírám!!Parádička,nevím tedy přesně vlastnosti a odolnost materiálu,ale jistě časem poreferuješ.Já osobně používám celtu nva nebo bundeswehru a jsem spokojen,nicméně na ni ještě dávám větve,trávu nebo listí,dle místa.A cena byla 200 a 390 kč.Ale ruku na srdce,ještě jsem nenašel lehkou celtu s potiskem,který by mi vyhovoval,a too je ideální řešení.Díky za tip

4 atti.hombre | 8. května 2013 v 20:10 | Reagovat

No klobúk dole za podrobný popis  postupu- mám sa čo učiť!
Netreba si robiť ťažkú hlavu z jedincov,čo nedokážu improvizovať a zhodnotiť materialy vhodné na naše pomery.Sýpkovina je bavlna...krásne husto tkaná ( výchricu by nevydržala ani stanovka o gramáži 230g/m2,ale kto stavia prístrešok niekde na hrebeni hôr vystavených takému vetru?!...)Osobne už pár desiatok rokov chodím s celtou podobnej gramáže a ešte neuletela! Pod touto celtou zo sýpkoviny som už absolvoval vlani pár akcií,kedy padol aj dážď a celkom slušne fúkalo- nepovolila ,aj ked som - priznám sa obavy mal!...predsa je to riadna plocha! Pod žiadnou zo svojich bavlnených cielt som nikdy nezmokol a ani nezmoknem - musel by som byť riadny láma aby sa to stalo.Kamenec stačí sem tam obnoviť a je na to spolah - hoci pár luďom to nefunguje ( neviem prečo,ked mne ano a aj Želvička je toho dôkazom-impregnáciu zvládla na jednotku! ) Netreba zabúdať pri stavbe prístrešku na správny sklon striešky!Ploché strechy nechajme už len socialistickým rodinným domom

5 Hok | 11. května 2013 v 20:07 | Reagovat

můj názor na tuto celtu je vcelku dobrý, pokud člověk občas vyrazí do přírody a nemá to na nějaké extrémní přežívání, tak proč si takovou to celtu neudělat.Vypadá dobře a jak psala Želva tak tento blog opravdu o přežití není, já si myslím, že jen dává lidem inspiraci co a jak se dá svépomoci udělat a to si u ní cením. Koupit si něco dokáže každej, ale udělat si to už je o něčem jiném. Pak člověk k těm věcem má úplně jinej vztah a víc si jich váží.Tohle si myslím, že ani není o penězích, ale radosti s té práce.

6 Semyon | 5. ledna 2014 v 22:26 | Reagovat

Ja mam moderni celtu ktera funguje 100% ale je "neosobni" a nema ani nadech osobni invence. Co se ceny tyce, tak jsem za balicek kavy sehnal dve sypkoviny a jdu vyrabet/impregnovat.
Moc diky za navod.

7 Lesní Želva | 6. ledna 2014 v 9:53 | Reagovat

Ahoj Semyone, ať se dílo podaří. A bártrový obchod je stejně nejlepší! ;-)

8 starešina | E-mail | 31. května 2017 v 13:56 | Reagovat

dobrý deň , zaujala ma Vaša celta zo sypkoviny a mám otázku: myslíte , že by tento materiál a spôsob impregnácie bol vhodný aj na výrobu pláštenky?
Veľmi rád čítam Vaše články hlavne o práci s kožou...

9 AtrimiBiaw | E-mail | Web | 25. srpna 2017 v 0:12 | Reagovat

By dealing together, two of you can address problems of self-esteem and mutual trust.  Thus, if your muscles within the penile area are relaxed, more blood will enter in the penis and a harder erection will occur.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

***

Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod.

Lesní želva


2010-2015