Příroda je moudrá, nevyzpytatelná, milosrdná, krutá, spravedlivá, bohatá a tvořivá. Proto je tak krásná a nepoznatelná, a proto v ní člověk nikdy na všechny otázky odpověď nenajde. (Vladimír Hůna)


Novinky:

  • Jsem pořád naživu!
  • Od nynějška mám profil i na Facebooku

Zátěžový test sypkovinové celty 1

24. června 2013 v 8:17 | Lesní želva |  Vybavení
Sypkovina není materiál primárně určený pro výrobu celt či stanů. Je to látka určená k výrobě lůžkovin; vysoká hustota tkaní zaručuje, že z peřin neleze náplň. Oproti klasické stanovce je výrazně lehčí, 165 - 195g/m2 oproti 240 - 320g/m2 (u obojího záleží na konkrétním druhu). Lze ji sehnat v každé galanterii a oproti stanovce i levněji - od 125,-/bm (na eshopu třeba tu) oproti 214,-/bm (zdroj pro maloobchod). Stylem tkaní se neliší, obojí je plátno - proto je lze obě s úspěchem impregnovat. (pokud by to někoho zajímalo, viz tento zajímavý příspěvek od Marcely).Některé z výše zmíněných faktů a pozitivní zkušenosti přátel mě přesvědčily k ušití mé vlastní celty právě z tohoto materiálu. Protože jsem nikde nenašla žádnou recenzi, test či popis chování látky, a protože jsem pod sypkovinou strávila poslední víkendovku v Malých Karpatech v absolutním mokru (viz report), pokusím se o to nyní aspoň v krátkosti sama. Spíš než řádná recenze je to záznam mé dosavadní krátké zkušenosti, a proto zatím nemůžu hodnotit výdrž materiálu v dlouhodobém horizontu.


Pracovní postup pro ušití celty je tady, můj článek je tu. Něco o impregnaci zde, na Želvě tuto. Impregnovala jsem v roztoku 7l, ve kterém bylo oproti původnímu receptu o 10g kamence navíc.

Ještě před testem samotné plachty chci ukázat, jak se chová stejná látka bez impregnace.

Po nalití - všimněte si rozpitých okrajů, voda nedrží povrchové napětí


Za ani ne minutu a půl je voda pryč.

Před tím, než jsem vyrazila na vzpomínanou víkendovku, jsem zkusila do celty, nařasené přes nádobu, nalét přes noc vodu a nechat do druhého dne.

21:30

7:00

13:00

Jak vidno, kaluž nezměnila tvar, povrchové napětí vody zůstalo. Látka povrchově nasála vlhkost, nicméně vodu bylo možno setřepat dolů bez vsakování do okolí. Z rubu téměř nebyla vlhkost cítit.

Líc

Rub

Na samotné akci pršelo od pátečního večera až po nedělní ráno, a v mezidobí setrvale kapalo ze stromů. Díky sestoupeným mračnům jsme měli docela problém s kondenzací; kapičky vody se tvořily na všem a všude, co nebylo neprodyšně uzavřeno. Při slejváku první noc jsem sem tam kontrolovala, zda někde něco neprotéká, byla jsem nervózní, zda impregnace vydrží. Ukázalo se, že naprosto zbytečně, protože nic neproteklo. Druhá strana mince byla již zmíněná kondenzace, díky které mi na místě největšího prohnutí vodícího lanka trochu nakapalo do spacáku. Na druhý den jsem tedy změnila úhel vypnutí plachty na ostřejší a upravila i rozmístění předmětů, visících na lanku; problém s kondenzací ani s vodou zvenčí již nebyl.

Špatná fotka, ale ty šedé perličky jsou zkondenzované kapky vody na vnitřní straně celty

Až při balení se ukázala dosud jediná nevýhoda sypkoviny. Sice neprotekla, ale samozřejmě nasála vlhkost, díky čemuž se trochu hůř balila a navýšila se její hmotnost. Též z ní šlo špatně setřepat ulpělé okvětní lístky ze stromů, ale to je spíš detail.

Po první noci - perličky jsou v místě, kde byl drobný přehyb, jinak je celta navlhlá

Švy jsou mokré úplně

Po vysušení celty v domácích podmínkách jsem bez žehlení okamžitě provedla stejný pokus jako na začátku, který měl prokázat, zda celta vodu stále udrží. Nezaznamenala jsem sebemenší problém, vše bylo, jak má.

21:56

8:46

15:39

Líc

Takže zatím jsem spokojená. Co se týče dlouhodobé zátěže, výdrže impregnace, odolnosti tkaniny a šití, to zatím nelze posuzovat, ukáže až čas. Jistě o tom budu později referovat.

Dále k tématu:
 


Anketa

Věříte bavlněným celtám?

Ano - osobní zkušenost 28.4% (95)
Ano - předpoklad 20.4% (68)
Ne - osobní zkušenost 17.1% (57)
Ne - předpoklad 12% (40)
Nemám názor 22.2% (74)

Komentáře

1 atti.hombre | 29. června 2013 v 7:41 | Reagovat

Každý kus vybavenia je tak spolahlivý,akú starostlivosť mu venuješ. Pekný report

2 Ottomanic | Web | 27. září 2016 v 18:23 | Reagovat

soukromé pujcky :-P

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

***

Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod.

Lesní želva


2010-2015