Příroda je moudrá, nevyzpytatelná, milosrdná, krutá, spravedlivá, bohatá a tvořivá. Proto je tak krásná a nepoznatelná, a proto v ní člověk nikdy na všechny otázky odpověď nenajde. (Vladimír Hůna)


Novinky:

  • Jsem pořád naživu!
  • Od nynějška mám profil i na Facebooku

Coleman F1 Lite

10. října 2013 v 21:03 | Lesní želva |  Vybavení
Přichází zase chladné dny, kdy šálek čaje nebo horká polívka pod ocelově šedým nebem přijde vhod. Možná proto konečně nazrál čas, abych napsala recenzi jediného čistě outdooráckého doplňku mojí výbavy, plynového vařiče Coleman.
Tvrdá technická data:

Vařič:
hmotnost: 77g
výkon: 4800W
rozpětí ramínek: cca 12cm
délka ramínka: 3,3cm
průměr hořáku: cca 3,8cm

Kartuše 250g:
hmotnost plná: 370g
hmotnost prázdná: 140g
rozměry 11,1 x 8,8cm

Colemaní vařič jsem koupila před pár lety ještě v době, kdy jsem nevěděla, že se jednou budu poflakovat po zálesáckých stezkách, a ani potom jsem nebyla s to se ho zbavit.


Jako většina "lesního lidu," i já mám slabost pro živý oheň, ale bohužel ne vždy je možné si jej dopřát. Nemluvím teď o špatném počasí, to mě nijak nerozhodí, spíš o nedostatku času v případě, že je člověk na cestě a nemůže si dovolit luxus sbírání troudu, paliva, času na roztopení a následné vychladnutí ohniště; druhou věcí je s ohněm spojené riziko nezvané návštěvy, zvlášť na frekventovanějších lokalitách. Potom má vařič své místo a nepopiratelnou výhodu.

***

Ale než se dostanu do vod uživatelské praxe, zkusím nejdřív F1 trochu popsat. Už pouhých 77 gramů hmotnosti dává tušit, že je to celkem prcek, a taky, že je. V malé krabičce (kterou mám doteď, kupodivu) se schovával textilní přepravní pytlík a v něm na dvě části rozložený vařič.Na plastové objímce trysky jsou dvě plastové zarážky a jedna drážka, o které se ramínka ukotví, než se obě části sešrubují dohromady. Závit, tentokrát s těsněním, je i na spodní straně trysky, která dosedá na kartuš. Díky šroubovací konstrukci s ventilem můžu plynovou bombu po použití v klidu sundat, aniž by mi směs propan butanu unikala, a nasadit ji podle potřeby kdykoliv později. To bylo ostatně jediné zásadní kritérium mého tehdejšího výběru, aby šlo uchovávat vařič od kartuše odděleně. (což u druhého, napichovacího typu bomby, nelze)


Závit kartuší je jednotný, proto lze k mému vařiči používat i šroubovací bomby od jiných výrobců, jako je Primus, nebo třeba Pinguin. Což je důvodem, proč po několika letech na Colemaních teď mám Primus. Aspoň vyzkouším, jak bude vařič fungovat na konkurenčním pohonu.


Ovládání plamene zajištuje drátěný sklopný regulátor na straně trysky. F1 nemá piezzo zapalování, takže k jeho zapálení sirky mít musíte. Osobně na to často zapomínám, a pak se zachraňuju těmi z KPZtky…

A teď k uživatelské praxi:


Vařič s sebou nevláčím standartně, jsem spíše občasným uživatelem přes chladné měsíce či na akcích, kde otevřený oheň není možný (festivaly, kdysi kempy). Vytahuju ho hlavně k zajištění hrnku či ešusu čaje, sem tam na něm vařím nějaké to nenáročné jídlo. Kvůli skladnosti a výše uvedenému občasnému užívání mi úplně stačí kartuše o objemu 250g. Ta se celkem dá "zmáčknout" do větší ešusové misky i s vařičem (závitem dolů a na to do prohlubně rozložený hořák). Možná někoho zaujme, že v malé polní je na ni prostřední kapsa jak dělaná (ostatně, původně je určená právě na ešus). Kartuše mi vydrží při malé spotřebě asi rok a půl, což je při její ceně (cca 130 Kč) celkem zanedbatelné. K dostání je v případě potřeby i menší (100g) a větší (500g) verze.


Kvůli zapomnětlivosti jsem se naučila v obalu hořáku nosit pár pytlíčků s čajem; když jsou s vařičem pohromadě, nemusím nikde hledat.
*

Nikdy mi nepřišlo důležité měřit, za jak dlouho přesně se mi uvaří voda, takže nějaké exaktní údaje moc nečekejte. Každopádně můj půllitrový plecháč vřel za jakýchkoliv podmínek určitě do nějakých pěti minut. Ale na nějaké té minutě navíc mi nesejde. Kohout vždycky otvírám tak do polovice, na plný výkon vařič nepouštím.


Na rozdíl od jiných se ke Colemanu nepoužívá závětří, výrobce to dokonce výslovně zakazuje. Proč, jsem se dočetla náhodou na oudoorforu - vařič vydává natolik velký žár, že při nejvyšším výkonu může dojit k roztavení plastových částí trysky a nenávratnému poškození. Při větrném počasí je ale dobré si nějakou přirozenou ochranu plamene zajistit, a tak sem tam využívám krytu stromů, stavím kameny nebo vařič zaštiťuji vlastním tělem. Ani za nepříznivých povětrnostních podmínek mi zatím vařič nikdy nezhasl, ani se sám nevypnul, byť hořel třeba půl hodiny.


Po odstavení ešusu nechávám těleso samovolně vychladnout, složit se obvykle dá tak do pěti minut. Kovové ramínka jsou velmi tenká, takže to netrvá dlouho ani v létě na přímém slunci. Rozložení je stejně snadné jako složení, protože díly nikdy nedotahuju na krev, abych nestrhla závit.


Údržba F1 je velmi snadná, nevyžaduje totiž vůbec žádnou péči. Na rozdíl od benzínových vařičů není potřeba čistit trysku, protože se nezanáší ani palivem, ani spalinami. Nebo to po téměř čtyřech letech provozu ještě není poznat. Hořením jsou pouze opálená ramínka a hořák, ale protože to nijak nebarví, neřeším to. Co se týče těsnění na konci trysky, gumový kroužek v případě poškození jistě lze vyměnit, nicméně pouze přes distributora značky, protože v nabídkách e-shopů nejsou.

*

A teď něco k negativům. Kolibří velikost a hmotnost vařiče je skutečně super, pokud se jedná o skladnost (a pokud je člověk gramař), ale má to i svou stinnou stránku. Malá ramínka nejsou dostatečnou podporou pro ešus (ani přes chabé zoubkování po jejich krajích), a jak není stabilní rovná podložka, nádoba má tendenci ujíždět. Ze stejného důvodu je vařič celkem vratký, ačkoliv na výšku má jen 17 cm. To se dá řešit stabilizační trojnožkou od Pinguinu (ale je to zas krám navíc). Proto je potřeba místo pro postavení hledat poměrně pečlivě, a okolo vařiče v provozu se moc nemotat. Kupodivu větrem se mi Coleman nikdy nepřevrátil, spíš se semtam pokouší překotit, když nádobí není na ramínkách postavené rovnoměrně.


***

Když pominu tyto problémy se stabilitou, jsem spokojenou uživatelkou. Vařič je výkonný, spolehlivý a nepoutá pozornost ani hlučností, ani zápachem. V zimní sezoně je mým věrným společníkem, díky kterému si můžu dopřát šálek čaje kdekoliv za pár minut. A ačkoliv jsem ho kdysi kupovala poměrně narychlo, myslím, že to byla dobrá volba.Klíčová slova:
Coleman - F1 - recenze - plynový vařič - vaření v přírodě

Mohlo by vás zajímat:
 


Anketa

Co vy a hi-tech vybavení?

Nesmí mi do domu! 23.9% (11)
Jsem hi-tech nadšenec 26.1% (12)
Snažím se o kompromis 50% (23)

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

***

Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod.

Lesní želva


2010-2015