Příroda je moudrá, nevyzpytatelná, milosrdná, krutá, spravedlivá, bohatá a tvořivá. Proto je tak krásná a nepoznatelná, a proto v ní člověk nikdy na všechny otázky odpověď nenajde. (Vladimír Hůna)

Omlouvte, prosím, momentální rozbitost vzhledu blogu. Na úpravě se pracuje. Děkuji za pochopení, Želva.

Od stromu k nádobí

14. října 2013 v 19:15 | Lesní želva |  Výkřiky z dílny
Tento víkend došlo na dlouho připravované kácení višně. V sobotu ořezané torzo padlo k zemi, v neděli mi šupiny čerstvého dřeva provoněly den.
Kácení nebyla jediná premiéra víkendu, poprvé jsem na světlo boží k práci vytáhla tesličku Jiřího Javůrka, kteou jste na blogu mohli vidět, když jsem jí šila pouzdro. V neděli se čerstvé dřevo začalo proměňovat v nádobí. Mám v rukávu pár projektů, které čekají na realizaci už nějaký čas. Nedávno jsem darovala svoji kuksu sestřence, a tak jsem se jako první pustila do nové, už páté. Zatímco dřív mi hrubé dlabání lžícovým nožem zabralo i pár hodin, díky tesličce a čerstvému materiálu to bylo otázkou chvíle. Dočištění se ujal křivák, který u větších prací začíná nebohou moru 164 nekompromisně vytlačovat. I po několika hotových vyřezávkách je pořád ostrý jako břitva, až jde strach.


Příjemně překvapená schopnostmi tesličky jsem nakonec začala ještě druhý projekt, menší oválnou misku, takovou pěknou šlupku tak akorát na pár hrstí oříšků pro dobrou společnost u stolu. Tady už se tesalo trochu hůř, holt k teslici je lepší mít řezbářskou stolici, aby měl člověk volné obě ruce. Na tu nemám bohužel místo. Při dočišťování křivákem jsem špalík aspoň sevřela koleny, ale nic moc to nebylo. Ještě budu muset něco vymyslet.


Práce pěkně šla, tak jsem kuksu vyřezala téměř do hotova, od misky mě zvedla až padající tma. Teď jenom doufat, že při schnutí v pilinách nepopraskají. Ukázalo se, že teslička si s křivákem dobře rozumí, což mě potěšilo. Chystám nový dlouhodobý projekt, který jejich schopnosti ještě pěkně prověří, můžete se tedy těšit na budoucí články.Mohlo by vás zajímat:
 


Komentáře

1 Bobek | E-mail | 18. října 2013 v 18:41 | Reagovat

Pěkné... moc pěkné....
Jsi šikovná, co víc dodat.

2 j87 | 18. října 2013 v 20:47 | Reagovat

Moc pěkná práce, máš pochvalu. Ale z vlastní zkušenosti Tě upozorním, že višeň je křehké dřevo, tak pozor hlavně u tenkých stěn...

3 Lesní Želva | 18. října 2013 v 23:01 | Reagovat

Pochvaly se nikdy neomrzí, takže děkuju. ;-)

Jo, višeň je tvrdá, špatně se štípe a umí praskat...

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

***


Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod.

Lesní želva

2010-2019