Příroda je moudrá, nevyzpytatelná, milosrdná, krutá, spravedlivá, bohatá a tvořivá. Proto je tak krásná a nepoznatelná, a proto v ní člověk nikdy na všechny otázky odpověď nenajde. (Vladimír Hůna)


Novinky:

  • Jsem pořád naživu!
  • Od nynějška mám profil i na Facebooku

Barvení látky cibulovými slupkami

25. listopadu 2013 v 0:43 | Lesní želva |  Návody
Barvení pomocí cibulových slupek je docela dobře známé přinejmenším mezi folkloristy, kteří jimi stále barví tradiční kraslice. Teď o víkendu jsem je použila na nabarvení lněných ovinovaček, neznalí si tedy níže můžou prohlédnout, jak to funguje. Barvit samozřejmě lze nejen látku, ale i kůži.
Na pár onucí o délce asi 250cm/ kus jsem do hrnce nasypala asi hrst a půl slupek (to je asi půlka obsahu papírového svačinového pytlíku), zalila je cca litrem vlažné vody, přidala dvě vrchovaté kávové lžičky soli a trošku octa (kombinace octa a soli funguje jako ustalovač barvy) a celé to postavila na sporák.


Jakmile byla voda teplá, nacpala jsem dovnitř suchou látku. Kvůli vsakování barvy je lepší, aby byla rovnoměrně rozložená a co nejmíň zmuchlaná, ale pokud se semtam přetočí, není problém ani malý hrnec.


Nechala jsem to vařit asi deset minut, posléze volně chladnout a stát při pokojové teplotě až do druhého dne; dohromady asi šestnáct hodin. Ovinovačky jsem několikrát obrátila. Někteří po zevřítí slupky vyndávají, já jsem je ve vodě nechala macerovat po celou dobu barvení. Látku jsem zatížila zavařovačkou s vodou, aby zůstala pěkně ponořená a nevyplouvala.


Druhý den jsem látku vymáchala ve studené vodě a nechala uschnout na topení. Ve výsledku získala pěknou okrovo-oranžovou barvu. Pokud bych s odstínem nebyla spokojená, mohla bych celou proceduru klidně i několikrát opakovat, případně slupky doplnit pro intenzivnější barvu kůrou z ořešáku, vyluhovanými lístky černého čaje atd.


P.S. Omluvte špatnou kvalitu fotek, tentokrát jsem to nějak nevychytala...

Další projekty:
Umořit se - moření ořechem poprvé
 


Komentáře

1 atti.hombre | 25. listopadu 2013 v 16:44 | Reagovat

Hezkýýýýýýýýýý!...

2 Lesní Želva | 25. listopadu 2013 v 21:53 | Reagovat

Děkuji! :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

***

Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod.

Lesní želva


2010-2015