Příroda je moudrá, nevyzpytatelná, milosrdná, krutá, spravedlivá, bohatá a tvořivá. Proto je tak krásná a nepoznatelná, a proto v ní člověk nikdy na všechny otázky odpověď nenajde. (Vladimír Hůna)


Novinky:

  • Jsem pořád naživu!
  • Od nynějška mám profil i na Facebooku

Velmi pozdní šípky

23. listopadu 2013 v 21:49 | Lesní želva |  Ze želvího jídelníčku
Šípky se u nás doma každý podzim tak nějak scházejí samovolně, tu člověk uškubne hrst, tam donese plné kapsy, něco vyklepe "náhodou" z batohu, a s tvořením antichřipkových zásob na zimu odpadají starosti. No, letos jsme asi všichni chodili po nějakých divných trasách, protože se k nám zatoulalo kde co, ale šípky téměř vůbec.
Krutá realita zaklepala za pět dvanáct na začátku listopadu, od té doby se cíleně snažím při procházkách vyhledávat suché slunné meze a okraje polí, abych sklidila aspoň poslední zbytky toho, co už neobrali druzí. Úkol by byl snadnější, kdybych si za cíl dala uvařit šípkovou marmeládu (tu též odkládám už nějakou dobu), v tomto pozdním období už je většina plodů přestálými mrazíky rozměklá, a na sušení se nehodí.

Naštěstí je letošní podzim bohatý na hložinky, které obvykle suším společně se šípky; samostatný čaj pouze ze šípků neznám. A tak letos, ještě více než kdy jindy, budou důležitou součástí šípkového čaje.Něco se nakonec shromáždit podařilo. Až na konci výpravy, kdy jsem prochodila pole lán, se červeně zablesklo pod zlomenou vrbou, a konečně jsem měla plné ruce práce.


Kvůli snadnějšímu sušení (suším pod střešním oknem, a slunko už se moc neukazuje) jsem se rozhodla vyskoušet metodu kamaráda SKW, a dala jsem si práci s krájením. S tvrdými plody, naplněnými pecičkami, si docela dobře poradila široká čepel Pokova kuchyňského nože.


Rozřezané šípky jsem nechala předsušit v troubě, využila jsem zbytkové teplo po přípravě večeře. Teď po týdnu musím uznat, že se to oplatilo, na rozdíl od těch, které se sušily nenakrájené, se neobjevila žádná plíseň.


Jelikož podzim zatím ještě neskončil, budu doufat, že se mi podaří posbírat ještě něco. Jinak budu se budu muset dost krotit, abych šípky nespotřebovala ještě před chřipkovou sezonou.


Dál by vás mohlo zajímat:

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

***

Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod.

Lesní želva


2010-2015