Příroda je moudrá, nevyzpytatelná, milosrdná, krutá, spravedlivá, bohatá a tvořivá. Proto je tak krásná a nepoznatelná, a proto v ní člověk nikdy na všechny otázky odpověď nenajde. (Vladimír Hůna)


Novinky:

Facebookové stránky Lesní želvy byly po anonymním nahlášení mého profilu ze strany FB zablokovány a nebudu je tedy dále aktualizovat. Místo toho se můžete těšit na chystanou prezentaci na Instagramu ;-)

Dokonalý šálek

18. března 2014 v 1:39 | Lesní želva |  Všeobecně

Občas tady utrousím pár poznámek o mém vztahu k řemeslu; nadá mi, abych v tom nepokračovala.Nedávno mi dorazila vydražená snídaňová sada z bývalé porcelánky v Nové Roli. Nějaký čas už jsem hledala jednoduchý otevřený čajový šálek z tenkostěnného porcelánu, a tento se mi i přes špatné fotky velmi líbil.


Změna oproti dříve používanému podobnému nádobí je naprostá. Smetanová barva s jemným stříbrným páskem neruší a netahá oči, nikde nekřičí špatný barvotiskový vzor; hladký povrch je příjemný v ruce, nikde nejsou hrbolky ani dírky, tolik obvyklé u laciném porcelánu dnešních dní. Ouško není ani velké, ani malé, ale tak akorát; jeho tvar není samoúčelný, ale vymyšlený přesně tak, aby umožnil pohodlný úchop. Jen snad prohlubeň v podšálku je příliš mělká, a člověk se musí při nesení soustředit jenom na svůj nápoj, jinak šálek sklouzne.


Člověk vychutnává všemi smysly, a tak se každé ráno můžu těšit z měkkého světla, prosvítajícího skrze stěny, z příjemných barev a z fortelu dřívějších mistrů.
Jeden by si řekl, že záleží hlavně na obsahu, ale mám ten pocit, že to asi bude trochu složitější.


Možná je nemoderní, možná sbírkový, ale já mám radost, že mě každý den hřeje v dlaních.
 


Komentáře

1 bobek | 18. března 2014 v 17:25 | Reagovat

Je krásný...
já mám u piva opačný názor,je mi jedno z čeho ale musí být kvalitní a třeba z kyblíku...
:-) ale maš rech... takový šálek čaje...

2 Zdeněk | 18. března 2014 v 20:11 | Reagovat

Pěkné fotky, příjemný článek! :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

***


Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod.

Lesní želva


2010-2019