Příroda je moudrá, nevyzpytatelná, milosrdná, krutá, spravedlivá, bohatá a tvořivá. Proto je tak krásná a nepoznatelná, a proto v ní člověk nikdy na všechny otázky odpověď nenajde. (Vladimír Hůna)


Novinky:

  • Jsem pořád naživu!
  • Od nynějška mám profil i na Facebooku

Lampička z plechovky od Kofoly /návod/

15. října 2014 v 16:06 | Lesní želva |  Návody

Při pohledu na právě dopitou plechovku Kofoly se mi vybavila obrazová příloha Malé tábornické encyklopedie a hromada improvizovaných výtvorů pro zpříjemnění táborového života. Docela dobře si pamatuji všechny ty lampičky, svícínky, naběračky či lihové vařiče, k jejichž výrobě není potřeba nic jiného než nůž, podložka a trochu trpělivosti. Ještě to odpoledne jsem se dala do díla.


Hliníkový plech je velmi měkký a tvarovatelný, dalo by se říci, že do něj nůž zajíždí stejně snadno, jako snad do bochníku chleba. Jako první jsem vedla dva kolmé řezy ve tvaru T, na jehož spodní straně jsem pak navázala ještě jedním, stejně dlouhým kolmým řezem, až vzniklo I.Pak jsem prsty rozevřela vzniklou štěrbinu, kraj plechu ohnula podle tužky a založila jej tak, abych se o něj při manipulaci s lampičkou nepořezala. Následně jsem celé "křídlo" vyhnula ke straně. Ta samá procedura na druhé straně. Úhel, který křídla svírají vůči plechovce je pak také výsečí, jíž se bude linout světlo. Ještě palcem promáčknout dno, aby svíčka měla kde stát - a voila - na svět se vyloupnul lampášek.


Skoro jsem se nemohla dočkat tmy. Sotva nebe nabylo temné barvy královského sametu, zaujala lampička místo mezi okny, odkud se její mihotavé světlo šířilo do pokoje. Kdesi v hlavě se mi ozvala ta stará píseň beze slov; soukromý Večer světel mohl začít.


*
Další články:

 


Komentáře

1 Zdeněk | 15. října 2014 v 20:20 | Reagovat

Prosté a pěkné!

2 Dufi | 1. prosince 2014 v 18:42 | Reagovat

Skvele!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

***

Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod.

Lesní želva


2010-2015