Příroda je moudrá, nevyzpytatelná, milosrdná, krutá, spravedlivá, bohatá a tvořivá. Proto je tak krásná a nepoznatelná, a proto v ní člověk nikdy na všechny otázky odpověď nenajde. (Vladimír Hůna)


Novinky:

  • Jsem pořád naživu!
  • Od nynějška mám profil i na Facebooku

Kožená pouzdra na kuchyňské nože

9. února 2015 v 18:05 | Lesní želva |  Výkřiky z dílny

Nemám špalek ani organizér na kuchyňské nože. Je to věc, která v naší domácnosti prostě chybí, a zatím její akvizice není na dohled. Na druhou stranu nesnáším obvyklé hospodyňkovské házení nožů do šuplíku na jednu hromadu, kde o sebe cinkaji a navzájem se tupí a ohlodávají.Proto jsem situaci začala řešit tím, že ty "lepší" nože oblékám do kožených pouzder, které výborně poslouží i při transportu. Už žádné balení kuchyňáku do alobalu či utěrky, ze které ostrá potvora při nejbližší příležitosti vyleze ven a někoho pokouše, už žádné zuby a strach z toho, že se nůž v zavazadle samovolně přesune z obalu na nejméně očekávané místo.

Předloni (to to letí) jsem opouzdřila tehdy nový Pok a veteránského Fiskarse, Opinel měl humusné (ale praktické) pouzdérko již dříve. Všechna vznikla víceméně spontánně z různých odřezků hlazenice. Fiskars v pouzdře drží samosvorně, Pok má kšandu s drukem.


Letos Ježíšek v kooperaci s taťkou oznámil nový kuchařský nůž pro mamku. Ušila jsem mu tedy futrál z vepřovice se zapínáním na sedlářský knoflík.


Naposledy jsem spáchala transportní futrálek na můj menší nůž. Vyzkoušela jsem na něm poprvé drážkovač. Zapuštěné stehy vypadají ve vyřezané drážce o dost úhledněji než ve vytlačené . Ušila jsem ho ze stejné žíněnkové vepřovice, jako pouzdro výše; ostatně, vzniklo z jeho první makety.Teď mám v plánu dřevěné pouzdro na japonské santoku. To bude teprv jiné dobrodružství. ;-)

*
Další kožené výrobky:
 


Komentáře

1 Libor | 11. února 2015 v 12:24 | Reagovat

Dobrý den,
krásná práce, mohl bych se zeptat jaké používáte vybavení na zpracování kůže? Případně kde jste jej sehnala?

2 Lesní Želva | Web | 11. února 2015 v 17:27 | Reagovat

Zdravím! Nářadí na práci s kůži používám celkem dost, ale k obstojnému šití stačí ploché a kulaté šídlo, pár tupých sedlářských jehel, kostka včelího vosku k protahování nitě a kombinačky. Kůži řežu ulamovacím nožem. Drážka pro steh se dá buď za mokra vytlačit např. tužkou, nebo se dá vyřezat speciálním nástrojem - drážkovačem. Chystám na toto téma článek. ;-) Nářadí doporučuju hledat na Ravelin-eshop / Jataganu.

3 Ondra | E-mail | 12. února 2015 v 8:43 | Reagovat

Jako vždy krásná práce :-).
Nám povyrostli děti a tak jsem taky musel přendat nože z dosahu. Kamarád mi poradil poměrně jednoduchý trik - stačí si koupit širší prkno nebo spárovku, naskládat na ní nože vedle sebe a na tuhle šířku uříznout dva stejně dlouhé kusy - spodní a vrchní. Do spodního pak znovu vyskládat nože a do mezer mezi nože přilepit po dřevěné špejli. Ta je ve většině případů tlustší, než nejsilnější kuchyňský nůž. Když jsou špejle přilepené, stačí už jen ze spárovky uříznout dva boky a sešroubovat vruty. Vznikne takový blok nožů "na ležačku", který jde přišroubovat pod nebo nad jakoukoliv skříňku v kuchyni. Každý nůž má tak své místo a byť to není dokonalé řešení, mě se hrozně líbí :-).

4 Lesní Želva | Web | 12. února 2015 v 11:51 | Reagovat

Ahoj Ondro, díky za pochvalu i za tip! Myslím, že podobný trik by šel vymyslet i na výrobu jednoduchého stojanu nebo ležatého organizéru, celkem mě láká to zkusit. Takže ještě jednou díky!

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

***

Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod.

Lesní želva


2010-2015