Příroda je moudrá, nevyzpytatelná, milosrdná, krutá, spravedlivá, bohatá a tvořivá. Proto je tak krásná a nepoznatelná, a proto v ní člověk nikdy na všechny otázky odpověď nenajde. (Vladimír Hůna)


Novinky:

  • Jsem pořád naživu!
  • Od nynějška mám profil i na Facebooku

Ševcovské kladívko

30. května 2015 v 22:32 | Lesní želva |  Výkřiky z dílny

Osadila jsem staré ševcovské kladívko, kdysi pořízené na Aukru. Už si to zasloužilo, jelikož na to se svými druhy trpělivě čekalo v šuplíku už pár let.Původně bylo pokryté letitou vrstvou rzi a patiny až do černa. Chtěla jsem to nechat tak, ale když jsem začala pilníkem přebrušovat zadní ohlodanou kulovitou plochu, bylo rozhodnuto - odrezím to celé. A tak po srovnání obou pracovních konců putovalo kladívko do skleničky s octem. Několik dalších večerů jsem pak prastaré nánosy sdírala ocelovým kartáčem. Horší to bylo s oranžovou liškou uvnitř oka, ta nechtěla moc pustit, a bylo nutné ji orvat pilníkem. Opilované části jsem pak všechny ještě přeleštila jemným smirkem o zrnitosti 600.


Topůrko jsem vyřezala sama z polotovaru, určeného původně pro palici. To, že má léta přesně naopak, než by se pro kladiva a sekery slušelo, mně zas tak nevadilo, protože s ním budu klepat jenom po švech, ne bourat zdi. Dřevo odhaduji na jasan, ale jistá si nejsem.


Kladívko jsem nasazovala přesně nadvakrát. Poprvé jsem samou radostí dala topůrko v kritický moment naopak, a na chybu došla až ve chvíli, kdy byl klínek bezpečně zaražený a seřezaný. No, tak jsem čerstvě osazenou hlavu ufikla, a dala si to celé dokola. Chybami se člověk učí.

Široká patka topůrka sváděla k nějaké výzdobě; to prázdné místo přímo dráždilo. Nedalo se jinak, něco tam přijít muselo. Kde jinde si člověk užije trošku krásna, než u předmětu denní potřeby? Po dlouhé době jsem tedy zas něco vyrýpala dlátky na dřevoryt.


Přišlo mi hloupé historičnost kladívka nějak uhlazovat nebo maskovat, když už jsem se rozhodla obrousit jenom pracovní části, nechtěla jsem smirkovat ani topůrko; nechala jsem ho tak, jak bylo vyřezané. Jenom jsem ho celé za tepla napustila jedlým olejem. Patinu získá časem a používáním.

 


Komentáře

1 atti.hombre | 31. května 2015 v 7:42 | Reagovat

Sluší mu to!

2 L. | Web | 2. června 2015 v 10:34 | Reagovat

:-)  pěkný web :-) a pěkné kladivo :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

***

Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod.

Lesní želva


2010-2015