Příroda je moudrá, nevyzpytatelná, milosrdná, krutá, spravedlivá, bohatá a tvořivá. Proto je tak krásná a nepoznatelná, a proto v ní člověk nikdy na všechny otázky odpověď nenajde. (Vladimír Hůna)

"Nikdo si nemůže vybrat dobu, ve které žije. Může se ale rozhodnout, jak naloží s časem, který mu byl dán."

(Gandalf Šedý, Pán Prstenů: Společenstvo Prstenu)


Od petky k nerezové lahvi Pinguin

5. listopadu 2015 v 23:11 | Lesní želva |  Vybavení

Chtěla jsem pro sebe nějakou neplastovou flašku na vodu, která by moc nestála a něco vydržela. Flašku, kterou bych mohla nosit jak ven na výpravy, tak každodenně v batohu nebo tašce. Nechtěla jsem dál kupovat petky, které se po nějaké době prostě musí vyhodit.


zleva Benzina, švýcarka, Pinguin... a petka

Asi jako všichni jsem se nejdřív dostala k hliníkovým polním lahvím, konkrétně ke švýcarské armádní soupravě s pitítkem a dřívkáčem. Objem 1 l mi vyhovoval, ale nikdy jsem se nesžila s korkovým špuntem, pořád jsem kontrolovala, jestli se náhodou neuvolnil. Navíc to ani nebyla ideální lahev k nošení po městě, pokud jsem si teda nechtěla připadat jak mimozemšťan.


Na přelomu předminulého a minulého roku jsem se dostala k akci Benziny, která prodávala hliníkové trojboké lahve se šroubovacím uzávěrem. Největší z nich o objemu 0,75 l jsem se natahala opravdu hodně, víceméně každý den až do letošního března. Pilo se z ní celkem dobře, akorát zvláštní těsnění na špuntu občas způsobovalo, že nešla moc snadno otevřít. Po čase mi ale začaly vadit dvě věci - pokud v lahvi voda zůstala stát víc jak půl dne, cítila jsem v ní mírnou pachuť hliníku. Díky malému náustku se také špatně čistila. A druhá věc, pravidelně jsem do ní nalévala horkou vodu, která zřejmě způsobila pomalé rozpíjení se vnějšího nátěru, což ve mně vyvolalo pochybnosti o zdravotní nezávadnosti. Začala jsem tedy hledat jinou alternativu.

Byla tu možnost pořídit třeba flašku od Sigg nebo Wengeru (mají různé velikosti), ale byl by to opět hliník (a opravdu drahý), navíc s vnitřním antibakteriálním nátěrem neznámého složení (tohle v pití vyluhované mít nechci), který znemožňoval přenášení horkého nápoje (rozpustil by se) nebo ohřívání vody uvnitř.

Nakonec jsem víceméně šťastnou náhodou narazila na nerezovou litrovku firmy Pinguin. S cenou 250 korun to byla oproti Klean Kanteen (kterou jsem se kvůli ceně zdráhala pořídit) výhodná koupě. Rozměrově je velmi podobná švýcarské feldflašce, jen je užší a vyšší (líp se drží) a má o něco širší hrdlo. Původně k ní byly dva uzávěry, kromě šroubovacího ještě se sportovním náustkem. Ten jsem vyhodnotila jako úplně k ničemu, protože na rozdíl od náustků u Wengeru nijak nevyrovnával podtlak, vznikající sáním - čili se člověk vlastně moc nenapil. Šroubovací uzávěr se otevírá dobře a má dobré gumové těsnění, takže mi vyhovuje.


Široké hrdlo a leštěné stěny uvnitř mají své výhody, člověk vidí, co je uvnitř lahve (což je v létě plném vos opravdu důležité) a může dovnitř sbírat třeba drobné lesní ovoce, pokud je prázdná. Na druhou stranu, pokud člověk není při pití dost opatrný, pobryndá se. Je také nutné se trochu víc zaklonit, což je obzvlášť ve vlaku zábava. Díky širokému lemu (falcu) lze lahev použít i k vaření vody nad ohněm. To jsem ještě nezkoušela. Zato vím, že je výborná jako termofór do spacáku nebo k nahřívání bolavých zad.


Voda ze stěn nevyplavuje žádnou pachuť, ani pokud uvnitř stojí třeba dva dny. Normálně ji tam ale stát nenechávám, večer lahev vypláchnu teplou vodou a nechám otevřenou do dalšího dne. Sem tam to vezmu důkladněji a do horké vody přidám trochu octa k dezinfekci. Uvnitř nosím jenom čistou vodu, takže nemám problém s usazeninami ani s chuťovou kontaminací jinými nápoji.

Po téměř osmi měsících každodenního používání nemá žádné vady, škrábance nebo promáčkliny, nerez je dost tvrdý a odolný. Akorát se odral původní nápis a logo (žádná ztráta). Na vandrech sice kvůli objemu stále upřednostňuji petky, ale to se změní; plánuji si koupit ještě druhou, stejnou flašku. Zatím Pinguin prohlašuji za svého favorita a doufám, že mi vydrží opravdu dlouho.

 


Komentáře

1 Ondra | E-mail | 6. listopadu 2015 v 14:49 | Reagovat

Ahoj Želvo, prima článek. Pokud jde o vodu, tak jsem takovej asi trochu větší vodopijan. V létě mi nedělá problém vypít 4 litry. Doma mi na stole běžně parkuje 3,5l hrnek (čaj na celý den a příští ráno). V práci mám 1,5 litrovej :-).
Takže úměrně tomu jsem vybaven i lahvemi na pití, zvlášť, dkyž do lesa chodíme s ženou. nerad si obstarávám vodu cestou, pokud neznám místní zdroje a k filtru jsem se zatím neodhodlal. takže s sebou radši nosím víc vody. Petky, plast a hliník nějak nemám moc rád a tak jsem koukal po celonerezových. S ženou se nám za těch pár let doma nastřádali lahve od 360 degree v objemech 0,5, 0,75 a dva kousky litrové kousky. V letošních vedrech to chtělo něco objemnějšího a tak jsem koupil Klean kanteen Wide 1,8l. Cena je vážně vyšší, ale vyplatí se to, dá se dát i k ohni a ohřát v ní čaj. Zavit je potřeba možná maličko víc dotáhnout a třeba manželka ho pak už nepovolí. Mě to problém nedělá a kdyžtak je vždy po ruce nějaký klacík, coby páka. 360 degree jsou na tom se zavíráním líp, silikonové těsnění mi na nich drží už několik let. Tak jen posílám malý příspěvek s pohledem na další dva kousky :-).
Pěkné dny!
Ondra

2 Lesní Želva | 6. listopadu 2015 v 19:58 | Reagovat

Ahoj Ondro, díky za příspěvěk! Když se dívám na 360 degree - vypadají úplně stejně jak ta Pinguin, tak doufám, že má stejnou výdrž, jako ty Tvoje. ;-)

Jinak asi bych neměla odvahu pevně zavřenou flašku strčit ohřát do ohně, bála bych se přetlaku a exploze. (pokud jsi to teda myslel takto). Flašky Klean Kanteen vypadají fakt solidně, ale jak říkám - ta cena, ta není úplně pro široké vrstvy.

Měj se fajn!
Želva

3 Bošek | E-mail | 12. listopadu 2015 v 6:24 | Reagovat

Ahoj, myslím, že sis dobře vybrala, což ostatně dokazuje i víc jak půlroční zkušenost.
Já jsem po ní taky koukal, ještě mě napadla flaška od Esbitu (DB800ML-S), ta se mi líbí tím, že má ještě větší díru ...
Nicméně zatím jedu v PETce 2l + hliníková placatka 0,5l z benziny. PETka je celej den prázdná a plním ji až v poslední hospodě, aby bylo na večer a na ráno. Placatku nosím i do práce, teda na spíš cestu do práce (hoďka vlakem).
Jinak super blog, jsi šikulka.
Luboš (Bošek)

4 Strakovka | 13. prosince 2015 v 18:43 | Reagovat

Jo jo Želvo, opravdu dobrá volba. Také jsem ji měla a sloužila fakt dobře. A když se večer umyla po čaji nebo "šťávě", také nezbyla žádná pachuť. Kávu bych si tam dát netroufla, tak nechává zbytky chuti a vůně snad ve všem...  Další pěkný článeček .-)

5 Lesní Želva | 21. prosince 2015 v 19:38 | Reagovat

Díky! Je to fakt flaška k nezaplacení..

6 Opi | 8. února 2016 v 11:10 | Reagovat

Nazdárek Želvo!

Jak tak koukám, tak s nerezkou si spokojená. Kamarád ji má a mě se taky líbí, ale vybral jsem si lehčí variantu a to lahev Nalgene :-) je to sice furt plasťák, ale je to nezávadný, je to nějakej ten BPA-Free matroš a tak v tom voda nemá žádnou pachuť a při nalití čaje ti to neuvolňuje žádný sajrajty. Měj se :-)

Opi

7 Argus | 13. července 2016 v 10:52 | Reagovat

Izolované nerezové komíny pro tuhá paliva:

http://www.levne-krby.eu/katalog/nerezove-kominy-1874/izolovane-tuha-paliva-1940/

8 Jaro | 8. června 2017 v 11:12 | Reagovat

Nerezové bránové systémy, jako jsou například panty:

https://www.probrany.cz/branovy-system/

9 martina | E-mail | 10. července 2017 v 22:59 | Reagovat

dobrý článek, láhev chci koupit, a náhodou tip na nějakýmenší objem kolem 300-400ml pro dítě nemáte? povětšinou jsou hlíníkové nebo s tím podivným nástřikem vevnitř.

10 Mogro | 21. července 2017 v 12:26 | Reagovat

Nerezové brány komponenty posuvných bran:

https://www.probrany.cz/branovy-system/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

***


Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod.

Lesní želva


2010-2019