Příroda je moudrá, nevyzpytatelná, milosrdná, krutá, spravedlivá, bohatá a tvořivá. Proto je tak krásná a nepoznatelná, a proto v ní člověk nikdy na všechny otázky odpověď nenajde. (Vladimír Hůna)

Omlouvte, prosím, momentální rozbitost vzhledu blogu. Na úpravě se pracuje. Děkuji za pochopení, Želva.

Výzva - závěsy a stojany na ešus

28. března 2018 v 19:55

Dlouhé roky mám v plánu zkusit vyrobit různé druhy závěsů a stojanů na ešusy, kotlíky, konvice a jiné nádoby na vaření. Když jsem o Vánocích pod stromkem našla kotlík od Tatonky, který má na rozdíl od klasického ČSLA ešusu závěsné ucho už v základní konstrukci, dostala jsem chuť se k tomuto několikrát započatému, ale nikdy nedokončenému úkolu vrátit. A jelikož mám chuť si na letošek uložit splnění nějaké výzvy, je zveřejnění tohoto článku i tak trochu předsevzetí, že to fakt dotáhnu.Abych v tom tom udělala trošku pořádek - za stojany považuju táborové konstrukce, které slouží jako podpěra, na kterou lze nádoby věšet buď přímo, anebo zprostředkovaně pomocí dalšího zařízení. Jsou to tedy různé hrazdy, trojnožky, rožně. Mezi moderními zálesáky je třeba velmi populární Burtonsvillský stojan s polohovacím závěsným ramenem.

Závěsy pak většinou visí právě z nějaké konstrukce, a slouží k bezpečnému umístění kotlíku nad ohništěm. Většinou se jedná o kus větve s háčkem na jednom nebo na obou koncích.

Závěsů a stojanů je celá řada. Vlastně se za stojan dá počítat každá haluz zatlačená do země a podložená polínkem, aby příhodně visela nad ohništěm, stejně jako vysoce komplikovaný Aures crane. Závěsem může být ukroucená houžev na trojnožce s háčkem na konci, stejně jako skládací dvojháčkový závěs, který si člověk může po použití rozložit a hodit do batohu na další cestu.

A proč jsem si vlastně dala jako předsevzetí na letošek zrovna toto téma? Celou dobu, co chodím do lesa, jsem zatím vařila v ešusu tím nejjednodušším způsobem, prostě jsem ho položila přímo na uhlíky nebo na stabilní polena/ kameny v ohništi, a hotovo. Myslím si ale, že člověk by měl mířit k vyšším standardům a vyvíjet se. A když tedy mám tu Tatonku a na cestě je i konvička, je ten správný čas.

Mám v plánu letos zvládnout pět druhů. Nebudu rozlišovat stojany a závěsy, protože to zřejmě často budou kombinace. Beru jako výzvu a příležitost zlepšit svoji zručnost v práci s obvyklým lesním nářadím a příležitost procvičit se ve vyřezávání.


Máte i vy na letošek nějaké zálesácké předsevzetí? A slyšeli jste už o Malé výzvě 12+?
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

***


Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod.

Lesní želva

2010-2019