Příroda je moudrá, nevyzpytatelná, milosrdná, krutá, spravedlivá, bohatá a tvořivá. Proto je tak krásná a nepoznatelná, a proto v ní člověk nikdy na všechny otázky odpověď nenajde. (Vladimír Hůna)

Omlouvte, prosím, momentální rozbitost vzhledu blogu. Na úpravě se pracuje. Děkuji za pochopení, Želva.

Jak vyčistit zčernalý hliníkový ešus

6. března 2019 v 10:48 |  Vybavení
Po vaření vody na čaj z lesního pramene mi úplně zčernal vnitřek ešusu až do výšky hladiny. Internet mi sdělil, že jedlá soda věc ještě zhorší a že to už nevydrhnu. Kluci na fóru mi radili brusnou houbičku, scotchbrite nebo savo jako spolehlivý způsob, jak tu zoxidovanou (?) vrstvu dát dolů; nic z toho jsem u sebe neměla a nechtěla jsem to řešit ani mechanicky, ani silnou chemií. Jako nejlepší mi přišla rada zkusit to očistit zubní pastou.Vyzkoušela jsem to, ale nezabralo to. Pak nakonec přišla babičkovská rada vyvařit v ešusu kompot (a rozhodně ho pak nejíst, protože kyselé z ešusu uvolňuje hliník). Kompotem taky nedisponuji, tak jsem do ešáku nakonec vylila ocet a dala ho vařit. Nejdřív se nějakou dobu nic nedělo, ale poté, co ocet vřel asi čtvrt hodiny (a vůni dehtu a lesa ze dna ešusu v kuchyni vystřídal ostrý pach octa) se mi zdálo, že začernání bledne. Tak jsem vypnula plotýnku, přiklopila víčkem a nechala ležet. Za čtyři hodiny už jsem viděla, že je vymalováno, ale protože jsem nikam nespěchala, nechala jsem ešus jak byl až do rána.

Ráno byl ešus čistý, zbyly jenom fleky a patina, která tam byla víceméně předtím. Octa padlo celé balení, a aby nevyšel úplně nazmar, tak jsem srdnatě zasypala odpady v celém bytě sodou, octem zalila, a nechala probublat. (odpady taky jako nové).

Do ešáku jsem nalila čistou vodu, nechala nějakou dobu povařit a nakonec vnitřek důkladně bez drhnutí vymyla, aby se vyplavil uvolněný hliník.

A to je konec pohádky o začernalém hliníkovém ešusu.

 

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

***


Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod.

Lesní želva

2010-2019