Příroda je moudrá, nevyzpytatelná, milosrdná, krutá, spravedlivá, bohatá a tvořivá. Proto je tak krásná a nepoznatelná, a proto v ní člověk nikdy na všechny otázky odpověď nenajde. (Vladimír Hůna)

Omlouvte, prosím, momentální rozbitost vzhledu blogu. Na úpravě se pracuje. Děkuji za pochopení, Želva.

ŠIJTE ROUŠKY!

18. března 2020 v 0:29


Přátelé zálesáci, už dlouho plánuji obnovit fungování tohoto blogu, ale neplánovala jsem to za takových okolností, jaké panují dneska. Tento blog není politický ani aktivistický, a ráda bych, aby to tak zůstalo. Teď ale čelíme situaci, kdy český stát už několik týdnů čeká na dodávku životně důležitých ochranných prostředků pro boj s nákazou koronavirem.

O látkových rouškách se teď mluví pořád. Všichni o nich mluví. Je pravda, že nemohou ochránit vás konkrétně před tím, abyste vira nechytli. Slouží k tomu, abyste vir, pokud ho máte, nevědomě nešířili směrem k ostatním. Je to pomůcka založená na solidárnosti a reciprocitě. Já ochráním Tebe, Ty ochráníš mne.

Prosím tedy všechny z vás, chraňte sebe i ostatní. Noste něco přes nos a pusu, umývejte si ruce, desinfikujte lihem mobily, klávesnice, čistěte si brýle.

Šijte roušky. Na internetu je mnoho a mnoho nápadů, odkazy na některé vám dávám níže. Nemusíte být profi švadlena, dokonce nemusíte mít ani šicí stroj, zvládnete to v ruce. Nemusíte umět šít. Nemusíte umět super druhy stehu, vystačíte si s obyčejným zadním stehem. Za půl hodiny je hotovo. Není to soutěž v estetice, je to závod s časem a proti neúprosné matematice. Křivé stehy nebo směšný vzor s kytkama nehrají roli.


Zvládne to každý, forem je dost. A my, zálesáci, skauti, trampi a podobná zvěř, jsme zatraceně šikovná banda! Zvládneme vyrobit všechno, celty i somradla, vyřezat lžíci, postavít srub.

Začněte u sebe, vyrobte pro rodinu. Jako materiál postačí staré bavlněné povlečení (třeba po babičce, co se vám stejně nikdy nelíbilo) a nějaké šňůrky, stužky, gumičky. Látka musí být 100% bavlněná. Před šitím ji operte na 60°C. Pokud máte novou látku, klidně i na 90°C, aby se vysrážela. Nesmí být impregnovaná nebo napuštěná nějakou chemickou látkou.

Hotové roušky pak buď sterilizujte varem (pokud jsou látka i zavazování 100% bavlněné) - aspoň 10 minut divokého varu, roušku nechat ve vodě vychladnout, pak pověsit a usušit. Pokud máte zavazování z gumiček, vyperte je a přežehlete. Takto se potom postupuje po každém nošení.

Pokud se vám někde doma schovává šicí stroj, teď je čas z něj stáhnout plachtu a opřít se do pedálu. Pokud je ještě šlapací, můžete zabít dvě mouchy jednou ranou, pohyb mnohým z nás v současné celoplošné karanténě chybí.

Pokud máte materiálu doma víc než jenom pro svoji nejužší rodinu, prosím, obětujte volné odpoledne nebo večer, a ušijte pár roušek navíc. Nemusí jich být moc. Můžete je rozdat kolegům, sousedům, přátelům. O roušky prosí všechny složky záchranného systému, zdravotníci, hasiči, policie. Nejzoufalejší jsou praktičtí doktoři a zubaři. Ale nejvíc na ráně jsou spolu s nimi také prodavačky v obchodech, lékárníci, sociální pracovníci, nádražáci, řidiči MHD, obsluha optik a pošt. Každá rozdaná rouška může zpomalit rychlost šíření nemoci. Nemůžeme se volně pohybovat, ale když půjdete na nákup, můžete vzít i roušku pro prodavačku, když půjdete na vlak do práce, můžete další věnovat paní na pokladně nebo průvodčímu.

Buďme na sebe laskaví. Pomáhejme si, prosím. Děkuji všem, co tento článek dočetli do konce. Ze srdce děkuji každému, kdo odhodil svůj strach a stud, a začal šít.


Opatrujte se!
vaše Želva Lesní


*****

videonávody česky:

rozcestník návodů:


 


Komentáře

1 Luboš | E-mail | Web | 20. března 2020 v 9:50 | Reagovat

Ahoj, super článek, každá pomoc je dobrá. Vidím ale i to, že jsi to nešila jen na ukázku, ale fakt šiješ jak divá. Veliká poklona.
Jsem rád, že žiješ. Tvůj blog byl velkou inspirací pro mě a moje webovky. Držím palce, ať ho ty znovu oživíš. Pevné zdraví. Luboš (Bošek)

2 Lesní Želva | 21. března 2020 v 9:26 | Reagovat

Velké díky! Máš krásné stránky!

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

***


Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod.

Lesní želva

2010-2019